Egy testet 5 N állandó erővel tudunk egyenletesen felfelé húzni egy alpha = 30° hajlásszögű lejtőn. Ugyanezen a lejtőn lefelé szabadon csúszva a test 5 m/s sebességről 5 m hosszú úton áll meg. Mekkora a súrlódási együttható?

2018. jún. 1. 18:06
 1/2 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el? Ez eléggé elemi példa...
2018. jún. 2. 12:03
 2/2 A kérdező kommentje:

Szerintem teljesen rossz a gondolatmenetem, de nem tudom hol...

A második esetben ugye szabadon csúszik, ezt a gravitáció x irányú (lejtő síkjával párhuzamos) komponense okozza.


gx = g*sin30° = -4.9 m/s^2


Hat rá még a súrlódási erő, ami a nyomóerő*súrlódási együttható (Fn * mű).


gy = g*cos30° = -8.49 m/s^2

Fn = -m*gy = 8.49*m N

Fs = mű*8.49*m N


Más erő nem hat rá.

A gyorsulása:


v0 = 5 m/s

v1 = 0 m/s

s = 5 m


v1 = gyök(2*a*s + v0^2)

0 = gyök(*2*a*5 + 25)

a = -2.5 m/s^2


F = -2.5*m N = -Fs + Fgx

-2.5*m = -mű*8.49*m + 4.9*m

mű = -1.92 ?????


Szóval valami nem jó, és gyanítom, hogy a feladat első felében lévő adatokat is valahogy használnom kellene...

2018. jún. 3. 13:37