A kávéfőzőből kifolyó 60 ml,80°C-os kávét 50 J/K hőkapacitású,20°C-os csészébe töltjük, majd beleöntünk 30 ml,10°C-os tejet. Elkeveredés után mekkora lesz a közös hőmérséklet?


(A kávé és a tej sűrűségét és fajhőjét vegye azonosnak a víz sűrűségével és fajhőjével! )


Tudna valaki ebbe segíteni? Ha T1=80, T2=20, T3=10

Nem igazán tudom, hogy kezdjek bele. A sűrűség miért kéne ide? Maximum térfogatot számolhatok vele ami a kávénál: 6*10^-5 a tejnél 3*10^-5.De a bögrének ígyse úgyse tudjuk.


De ezen felül a Q=c*m*deltaT és a C=Q/dT-kéne számolni és a hőkapacitásból kitudjuk a dT-t csak ahhoz tudni kell a Q-t nem?


Tehát elsőnek hőt vesz fel a bögre nem? ck*mk*(t1-t2)? Utána, ha belerakjuk a tejet akkor hőt ad le: ct*mt*( ) és itt a hőmérsékletnél mit kéne beírni? Tehát 80-ból ha a 20 at kivonjuk akkor a bögre 60 fokos lesz? És akkor a 60 fokból még kivonunk 10-et? Tehát ct*mt*(60-10) (persze hőmérsékleteket kelvinbe átváltani, csak most fokba írtam bele). Utána a két hő összeadódik? Nem igazán értem.


2018. máj. 23. 17:30
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Vagy ugy kéne hogy

ck+mk+(T-Tk)+ct+mt+(T-Tt) = 0

Tk= kávé hőmérséklete, Tt= tejhőmérséklete, a T meg a közös hőmérséklet.


és akkor ebből: T = (ck*mk*Tk+ct*mt*Tt)/(ck*mk+ct*mt). És ezzel a két folyadéknak megkapjuk a közös hőmérsékletét.

2018. máj. 23. 17:37
 2/12 A kérdező kommentje:
ck*mk*(T-Tk)+ct*mt*(T-Tt) = 0 <- javítva
2018. máj. 23. 17:37
 3/12 anonim ***** válasza:

Jó, ahogy elindulsz. Még egy ugyanilyen lépés kell a folyadék és a bögre közös hőmérsékletéhez.


(Elvileg így is lehet:

A közös hőmérséklet a hőmérsékletek hőkapacitással súlyozott átlaga lesz. Azért kell a sűrűség, hogy ki tudd számolni a tej és a kávé tömegét, amit a fajhőjükkel (c = cvíz) szorozva kapod a hőkapacitásukat. Szóval

T = (Ck*Tk + Ct*Tt + Cc*Tc)/(Ck + Ct + Cc),

ahol Ck = c*mk = c*ρ*Vk, Ct = c*ρ*Vt (c = 4,2 kJ/(kg*K), ρ = 1000 kg/m^3), minden más pedig le van írva a feladatban.)

2018. máj. 23. 17:44
 4/12 A kérdező kommentje:
ck*mk*(T-Tk)+ct*mt*(T-Tt)+Cc*(T-Tcs) Akkor igazából így nem? De a többihez miért írjam a hőkapacitást? hiszen a tömeget tudjuk, akkor így is jó ahogy írtam ugye? Tehát akkor nem kell a ró.
2018. máj. 23. 18:00
 5/12 A kérdező kommentje:
Ha másfajta ilyen jellegű feladatok vannak, hogy lehet a legkönnyebben rájönni, hogy kell kiszámolni a dolgokat?
2018. máj. 23. 18:01
 6/12 anonim ***** válasza:

> „ck*mk*(T-Tk)+ct*mt*(T-Tt)+Cc*(T-Tcs) Akkor igazából így nem?”

De. (Mármint azzal a kiegészítéssel, hogy ez az energia változása, ami 0, és akkor van egy egyenleted, amit T-re rendezhetsz.)


> „De a többihez miért írjam a hőkapacitást?”

Milyen többihez? Nincs is más. (Másrészt a ck*mk és ct*mt éppen hőkapacitások, ha megnézed.)


> „hiszen a tömeget tudjuk, akkor így is jó ahogy írtam ugye?”

A feladatban térfogatok vannak adva, hogy te azokat egyből helyesen átváltottad tömegbe, az csak a felgyorsult agyműködésedre utal. De amúgy jó.


> „Tehát akkor nem kell a ró.”

Dehogynem, csak neked sikerült elintézned tudat alatt.


> „Ha másfajta ilyen jellegű feladatok vannak, hogy lehet a legkönnyebben rájönni, hogy kell kiszámolni a dolgokat?”

Az energiamegmaradás, amit most is használtál, a legbevettebb.

Ugye azt mondtad (valahol magadban, vagy a füzeted elején), hogy

ΔEk = Ck*(Tk – T) = ck*mk*(Tk – T) = ρ*c*Vk*(Tk – T) a kávé belső energiájának megváltozása,

ΔEt = Ct*(Tt – T) = ρ*c*Vt*(Tt – T) a tej energiájáé,

ΔEc = Cc*(Tc – T) pedig a csészéé.

Mivel az energia megmarad, ezért a 3 összege 0 kell legyen:

ΔEk + ΔEt + ΔEc = 0,

ck*mk*(Tk – T) + ct*mt*(Tt – T) + Cc*(Tc – T) = 0.

2018. máj. 23. 18:12
 7/12 A kérdező kommentje:
Hát 60 ml az példáil 0,06kg nem? :D víz esetében
2018. máj. 23. 18:16
 8/12 anonim ***** válasza:

De. És ez azért van, mert a víz sűrűsége körülbelül 1 kg/l.


De tudod mit, itt egy táblázat, hogy mekkora a víz sűrűsége különböző hőmérsékleteken:

[link]

Oldd meg úgy is a feladatot, hogy ρk = ρvíz(T = 80°C) ≈ 972 kg/m^3.

2018. máj. 23. 18:22
 9/12 A kérdező kommentje:
A tanár is 1000-el szokott. Én általában 997-el. Azokat elszokta fogadni.
2018. máj. 23. 18:23
 10/12 A kérdező kommentje:
Ezek jó kis táblázatok. Ilyeneket miért nem mutogatnak az oktatás során.
2018. máj. 23. 18:24
1 2