Egy viztartályban a víz magassága 3m. Az alján lévő csap átmérője 12mm. Mennyi idő alatt eresztünk le 10m3 vizet?

2018. máj. 20. 21:20
 1/5 anonim ***** válasza:

ha feltételezzük hogy a víztartály olyan nagy, hogy közben a vízszint nem változik, akkor egyéb elhanyagolások mellett:

ró/2*v^2=ró*g*h (ró=1000, g=10 az egyszerűség kedvéért)


--> (v^2)/2=g*h-->v=gyök(g*h*2)=gyök(10*3*2)=gyök60=7,75 m/s


térfogatáram:v*A=v*((d^2*pí)/4)=7,75*((0,012*pí)/4)=7,75*9,42*10^-3=0,073m^3/s


idő: 10/0,073=137 másodperc

2018. máj. 20. 21:36
 2/5 A kérdező kommentje:
A könyv 3.3 órát ír. A sebessége T én is kiszamoltam. De ez a 3.3òra sehogy sem jön ki...
2018. máj. 20. 22:30
 3/5 A kérdező kommentje:
Igen a víztartály nagy mert állandóan írja a vízszintet.
2018. máj. 20. 22:32
 4/5 anonim ***** válasza:

hupsza... számológépbe pontosan kéne beütni..


szóval: v*A=7,75*((0,012*pí)/4)=8,7*10^-4


t= 10m^3/8,7*10^-4=11500s-->/3600=3,2 óra


igen, jó a könyv. az eltérés a kerekítésből adódik


bocsi az első elszámolásért

2018. máj. 20. 22:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm még egyszer.
2018. máj. 21. 07:45