Mekkorák egy R sugarú gömbbe illeszthető legnagyobb felületű henger méretei?

2018. máj. 15. 20:04
 1/2 anonim ***** válasza:

A gömbbe írt henger alapkörének sugara R*cos(Ł), magassága 2*R*sin(Ł), ahol Ł hegyesszög. Eszerint a henger felszíne megadható Ł függvényében:


alapkör területe: (R*cos(Ł))^2*π = R^2*cos^2(Ł)*π, ebből 2 van

palást területe: 2*R*cos(Ł)*π*2*R*sin(Ł)


ezek összege a felszín:


R^2*cos^2(Ł)*π + 2*R*cos(Ł)*π*2*R*sin(Ł) =

= R^2*π (cos^2(Ł) + 4*cos(Ł)*sin(Ł))


Ennek kell a maximumát meghatározni, és kész is vagy.

2018. máj. 15. 23:10
 2/2 A kérdező kommentje:

A deriválás kicsit döcögött, de végül sikerült és azt kaptam, hogy

tg(2α) = 2

Megoldva tgα-ra azt a meglepő eredményt kaptam, hogy

tgα = (√5 - 1)/2

vagyis a a henger magasságának és átmérőjének aránya az aranymetszés arányával egyezik meg!


Kérdés: szerinted jó ez a megoldás?

2018. máj. 17. 14:55