Ez a fizika feladat megoldás szerintetek jó? Valaki letudja ellenőrízni?


A feladat:

Vízszintes irányú, 100N nagysűgú erővel tolunk fel egy 30°-os lejtőre egy 150kg tömgetű testet. Mennyi munkát végzünk 20m hosszú út megtétele közben?


Rajzot sajnos nem tudom ide rakni, de számításokat igen:


Rajzból felírjuk az erőket:


Fny=G*cosAlfa + F*sinAlfa

F*cosAlfa=Fs+G*sinAlfa

Fs=mű*Fny=mű*(G*cosAlfa + F*sinAlfa)


Ugyebár a munkavégzés a W = F * s * cosAlfa <- Nekünk az F-kell, viszont, hogy az F-et kiszámoljunk szükségünk van a csúszási súrlódási erőre amit megkaphatunk, ha visszahelyettesítünk:


F*cosAlfa=mű*(G*cosAlfa + F*sinAlfa)+G*sinAlfa <- Ha rendezzük az egyenletet akkor az alábbit kapjuk:


F*cosAlfa - G*sinAlfa / (G*cosAlfa + F*sinAlfa) = mű = 100cos30-150sin30/150cos30+100sin30=11,60/179,9=0,06


Ha már megvan a mű az F erőt ami a munkavégzéshez kell kifejezhetjük a 2. egyenletből


F*cosAlfa=Fs+G*sinAlfa // Itt a cos*Alfát le kell osztani a másik oldallal


F=(Fs+G*sinAlfa)/cosAlfa = (10,79+150sin30)/cos30=99N


Innen meg már csak behelyettesíteni a W=FscosAlfa-ába


W=99*20*cos30=1715J



2018. máj. 15. 15:17
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Ugyebár a munkavégzés a W = F * s * cosAlfa <- Nekünk az F-kell, viszont, hogy az F-et kiszámoljunk szükségünk van a csúszási súrlódási együtthatóra* amit megkaphatunk, ha visszahelyettesítünk:


Elgépeltem, de gondolom értitek mire céloztam. :)

2018. máj. 15. 15:44
 2/11 anonim ***** válasza:

Ha az F = 100 N adott, akkor miért úgy számolod, hogy kifejezed vele a műt, aztán visszahelyettesíted a műt, és visszakapod az F ≈ 100 N-t?


Egyszerűen annyi a megoldás, hogy a W munkánk az F erő és az F erő irányába történt s*cos(Alfa) elmozdulás szorzata:

W = F*s*cos(Alfa) ≈ 1732 J.


///*/*/************/*/*///

Észrevételek:


Ugye a feladatból nem derül ki a gyorsulás, amit te 0-nak feltételezel (ami nem egy rossz feltételezés), valójában azonban nincs is rá szükség a feladat megoldásához. (Ha például mű = 0, akkor annyi történik hogy lesz egy valamekkora sebessége is a testnek az út végén, ami különbözik az elején vett sebességétől.)


Meg még itt van egy előjel hibád, amivel utána következetesen rosszul számolsz:

„F*cosAlfa=Fs+G*sinAlfa

Fs=mű*Fny=mű*(G*cosAlfa + F*sinAlfa)”

Fs = mű*(F*sin(Alfa) – G*cos(Alfa))

(Csak ha véletlen mégis szükség lenne a műre zéró gyorsulás esetén valamilyen b) részhez, vagy nem tudom.)

2018. máj. 15. 16:08
 3/11 anonim ***** válasza:
Ok, az előjelet én néztem be.
2018. máj. 15. 16:41
 4/11 anonim ***** válasza:
Amúgy mű számolásánál G helyett a 150 kg-os tömeget helyettesítetted. Ugye helyesen G = m*g = (150 kg)*(9,81 m/s^2)...
2018. máj. 15. 17:14
 5/11 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint nem függ attól, hogy mekkora a tömeg? Amúgy 15kg csak a feladatba elirtam. De mi van ha 60 kg pl? Akkor ha ugyanúgy behelyettesítek akkor ugyanaz a munkavégzés.
2018. máj. 15. 19:05
 6/11 A kérdező kommentje:
Meg nem 100N kaptunk vissza.
2018. máj. 15. 19:06
 7/11 A kérdező kommentje:
Mondjuk 60kg nal nem tudjuk tolni de 16.5kg nal már a munkavégzés 3915J tehát függ tőle így muszáj volt kiszamolnom a dolgokat
2018. máj. 15. 19:16
 8/11 A kérdező kommentje:

Tehat a 15kgnal pont véletlen h ugyan anmyi jön vissza

De ezt az elején honnan tudjuk? Meg így kiszámolva az is kiderül h egyaltalan megtudjuk e mozdítani, mert ha nem akkor 0 a munkavégzés.

2018. máj. 15. 19:18
 9/11 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy ennyi lesz a munkavégzés, akármilyen nehéz. Az csak az erőtől és az elmozdulástól függ, ez a kettő pedig adott. Számold végig, ha gondolod.


> „Meg nem 100N kaptunk vissza.”

Az csak azért van, mert sokat kerekítettél. Ha pontosan számolunk, akkor

NII a lejtőre merőlegesen:

Fny – G*cos(α) – F*sin(α) = 0,

Fny = F*sin(α) + m*g*cos(α).

NII a lejtővel párhuzamosan:

F*cos(α) – G*sin(α) – S = m*a,

S = μ*(F*sin(α) + m*g*cos(α)) = F*cos(α) – m*g*sin(α) – m*a,

μ = (F*cos(α) – m*g*sin(α) – m*a)/(F*sin(α) + m*g*cos(α)) > 0,

a < F/m*cos(α) – g*sin(α),

ha a tömeg nagy, akkor ez negatív lesz, tehát nagy nekifutás kell, mielőtt ilyen kicsire csökkentjük az erőt, hogy ne álljunk meg az s út megtétele előtt.


A lejtővel párhuzamos komponensből

F = (m*a + G*sin(α) + S)/cos(α),

ide az S = F*cos(α) – m*g*sin(α) – m*a helyettesítve:

F = (m*a + G*sin(α) + F*cos(α) – m*g*sin(α) – m*a)/cos(α) = (F*cos(α))/cos(α) = F,

ami nem kéne, hogy meglepő legyen, hiszen S-et pont úgy számoltuk ki, hogy kifejeztük ebből az egyenletből.


> „Mondjuk 60kg nal nem tudjuk tolni de 16.5kg nal már a munkavégzés 3915J tehát függ tőle így muszáj volt kiszamolnom a dolgokat”

Akkor elszámoltad.


> „Meg így kiszámolva az is kiderül h egyaltalan megtudjuk e mozdítani, mert ha nem akkor 0 a munkavégzés.”

Az is lehet, hogy van neki egy nagy kezdősebessége, és csak simán lassul, mikor ezzel az erővel továbbhúzzuk, a munkavégzés akkor is ugyanennyi lesz:

W = F*s*cos(Alfa) ≈ 1732 J.

2018. máj. 15. 19:23
 10/11 A kérdező kommentje:
Valóban én ütöttem el.
2018. máj. 15. 19:33
1 2