Bettyke242 kérdése:

A kalcium levegőn oxidálódott. Ebből kimérünk 4,48g-t, majd tömegállandóságig erősen ízzitjuk levegőn. Izzitásután visszamaradt mennyiség 5,60g. Mennyi a tiszta kalcium tömegszázaléka? Állás közben hány% oxidálódott?

2018. máj. 12. 13:35
 1/4 Arp Du ***** válasza:

2 Ca + O2 = 2 CaO

CaO moláris tömege: 56 g/mol

Ca moláris tömege: 40 g/mol

Ca tömegszázaléka a CaO-ban: (40/56)= 71%


5,60g *71/100= 3,98g Ca van benne

2018. máj. 13. 18:56
 2/4 Arp Du ***** válasza:

Ca: kalcium

O: oxigén

3,98 g Ca van az 5,60 g CaO-ban.

3,98 g Ca volt a 4,48 g CaO-ban is.

csak még O-val reagált, az O hozzáadódott, azért nőtt a tömege 5,60 g-ra.

A Ca-on kívüli maradék tömeg az O:

4,48-3,98=0,5 g Oxigén

5,60-3,98=1,62 g Oxigén

0,5/1,62=0,31

a Ca 31%-a oxidálódott állás közben.

2018. máj. 13. 21:30
 3/4 Arp Du ***** válasza:
javitas: a 4,48 g-ban CaO és Ca is van
2018. máj. 13. 21:32
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszömöm
2018. máj. 13. 21:35