Anonymous 6969 kérdése:

Fizika hf :A lovak egy 10m magas domb tetejére 100m hosszú úton egy 4000N súlyú kocsit 800N erővel húznak fel. Mekkora a hatásfok? Vezessétek le a, megoldást is kérlek.


2018. máj. 9. 21:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Ugye a hatásfok az a hasznos munka és az összes végzett munka hányadosa:

η = Wh/Wö.


Ugye nekünk az a hasznos, ha a kocsi magasabbra kerül, azzal nem tudunk mit kezdeni, hogy körbe-körbe szerpentineztetjük a dombon. (Legalábbis így képzelem…) De a lényeg az az, hogy biztos arra gondolnak, hogy a hasznos munka az az, ami az emelésre fordítódott, ez pedig definíció szerint a helyzeti energia megváltozása:

Wh = G*Δh,

ahol G a test súlya, Δh pedig a szekér emelkedése (ha domb aljáról indult, akkor 10 m); vagyis ugyanakkora, mint a gravitációs erő munkája.

Az összes munka pedig az erő és a megtett út szorzata (definíció szerint):

Wö = F*s.


Így

η = G*Δh/(F*s) = (4000 N)*(10 m)/((800 N)*(100 m)) = …

2018. máj. 9. 21:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm !
2018. máj. 10. 07:18