A 100N/m rugóállandójú, vízszintes helyzetű rugóhoz kapcsolt anyagi pont 10cm aplitúdójú vízszintes harminokus rezgést végez. Mekkora a tömege, ha 5cm-es kitérésnél a sebessége 5m/s nagyságú?

2018. máj. 7. 16:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ugye amikor a végkitérésnél, A = 10 cm-nél van, akkor áll, így csak rugalmas energiája van neki:

E1 = 1/2*D*A^2.


Amikor az adott x = 5 cm-es kitérésnél v = 5 m/s sebességgel mozog, akkor az energiája

E2 = 1/2*D*x^2 + 1/2*m*v^2

lesz.


Az energia megmaradás miatt ez a kettő egyenlő:

E1 = E2,

1/2*D*A^2 = 1/2*D*x^2 + 1/2*m*v^2,

m*v^2 = D*A^2 – D*x^2,

m = D*(A^2 – x^2)/v^2 = … (Tessék helyettesíteni!)

2018. máj. 7. 16:55
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi!
2018. máj. 7. 23:47
 3/11 A kérdező kommentje:
Sajnos nem jó a megoldás.
2018. máj. 8. 16:03
 4/11 A kérdező kommentje:
Teljesen másképpen kell számolni. Nem kellenek ezek a képletek. :/
2018. máj. 8. 17:28
 5/11 anonim ***** válasza:

Akkor másik lehetőség, induljunk ki Newton II. törvényéből:

F = m*a.

m-hez előbb F-et és a-t kell kitalálni ugyanazon a helyen, ezt pedig szerintem ott a legegyszerűbb, ahol mindkettő maximális, azaz a legnagyobb kitérésnél:

Fmax = –D*xmin = D*A (ugye xmin = –A, amikor a másik irányba tér ki),

amax = A*ω^2.

Mostantól ω-ra hajtunk, mert ha az megvan, akkor mindent tudunk helyettesíteni az

m = Fmax/amax

képletbe.


Mérjük az időt onnantól, hogy áthaladt a 0 kitérésű ponton. Nevezzük t-nek az addig eltelt időt, hogy áthalad az x = 5 cm-es kitérésű ponton a v = 5 m/s sebességgel. Ekkor

x = A*sin(ω*t) --> sin(ω*t) = x/A,

és Pitagorasz nyomán

cos(ω*t) = gyök(1 – sin(ω*t)^2) = gyök(1 – x^2/A^2).

A sebességre (emiatt számoltam ki a koszinuszt)

v = A*ω*cos(ω*t) = A*ω*gyök(1 – x^2/A^2) = ω*gyök(A^2 – x^2).

Ebből egy osztással kapjuk, hogy

ω = v/gyök(A^2 – x^2).


Ezzel lényegében készen vagyunk, visszahelyettesítve:

m = Fmax/amax = D*A/(A*ω^2) = D*(A^2 – x^2)/v^2 = … (Tessék helyettesíteni!)


(Megjegyzés: ez valahonnét ismerős.)

2018. máj. 8. 18:04
 6/11 A kérdező kommentje:

Igen ez az eredmény már jó, de egyszerűbben is meglehetett csinálni.


Hogy a m=D/w^2 -< itt a w-t kell kiszámolni akkor. Kitudjuk számolni a sinalfát, a cosinus alfát, és triogonometriából a körfrekvenciát.

2018. máj. 8. 18:41
 7/11 anonim ***** válasza:

Ez esetben bocsánat a szócséplésért, próbáltam olyan dolgokra visszavezetni a dolgokat, amikben biztos voltam, hogy tanultátok. Sajnos nem tudom, mi van a füzetedben. De azért, hogy én is tanuljak valamit:


> „Hogy a m=D/w^2 -< itt a w-t kell kiszámolni akkor. Kitudjuk számolni a sinalfát, a cosinus alfát, és triogonometriából a körfrekvenciát.”

Ha a második válaszom első bekezdésétől eltekintesz, akkor nem pont ugyanezt csináltam?


> „Igen ez az eredmény már jó,”

És miben különbözik az első válasz végeredményétől?


> „de egyszerűbben is meglehetett csinálni.”

Hát… Nekem még mindig az energiamegmaradás tűnik legegyszerűbbnek. (Persze ha még nem tanultátok, akkor máshogy is jó; meg aláírom, hogy ez valamelyest szubjektív.)

2018. máj. 8. 19:14
 8/11 A kérdező kommentje:
Energia megmaradással nem ugyanaz a végeredmény lesz. Azért írtam, hogy hibás. :)
2018. máj. 8. 20:06
 9/11 anonim ***** válasza:
Köszi! (Bár még mindig nem értem, hogy mi a különbség a két végeredmény között, de elég határozottnak tűnsz… :))
2018. máj. 8. 20:57
 10/11 A kérdező kommentje:
Én ütöttem el, bocsi. :) Az is jól jön ki.
2018. máj. 8. 21:03
1 2