Egy a=12cm élhosszúságú vaslemezből készített kocka vízben félig lemerül. Vízszintes a lapja. Milyen vastag a lemez, mekkora a test átlagsűrüsége?


Vkocka= 0.001728m3

Gkocka=13.47kg

7,98centire merül bele

Felhajtóerő=0.001728*1000*9.81=17.28 G kisebb mint F tehát úszik.

De a lemez vastagságát nem tudom kiszámítani. d=?


2018. ápr. 24. 21:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Alapvetően hibás amit számoltál. teljesen rossz. Össze-vissza irogatása a számoknak ész nélkül, amit idióták csinálnak.

Másodszor: erőt nem lehet összehasonlitani tömeggel. Elvi hiba!


A képletekbe rosszul van behelyettesítve.


Az átlagsürüség 0,5 kg/dm^3, ezt látjuk.


A felhajtóerőbő l kell visszaszámolni a bemerülő rész térfogatát, ez legyen Vbe.


A bemerülő rész tömege mbe=ro_atlag*Vbe. A levegő sűrűségét elhanyagolva ez jó közelítéssel azonos a fél kocka lemezanyagának a tömegével, ezért

a lemez térfogata:


Vvas=mbe/ro_vas.


A fél kocka felszine F=3*a^2, ahol a=oldalhossz.


A lemez vastagságát jó közelítéssel a következőképp kell kiszámolni:


d=Vvas/F.


Ez közelités. a pontos szamitashoz két kockát kell kivonni egymásból, de azt nem részletezem, mert valószinüleg harmadfoku egyenlet jön ki belőle, az neked túl magas, elnézve az össze-vissza irogatásodat...

2018. ápr. 24. 23:28
 2/15 A kérdező kommentje:
Kocka térfogata=a3 = 0,001728*1000*9.81=1.78m3 a bemerülő rész térfogata? Vagy így is hibás?
2018. ápr. 25. 09:39
 3/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat...de...nem tizenèves diák vagyok akinek nincs jobb dolga a tanulásnál. Hosszú èvek után kezdtem újra a fizikát. Azèrt kèrdezek mert nincs tanár sem normális könyv amiből tanulni lehet.
2018. ápr. 25. 09:41
 4/15 Minekvan ***** válasza:

Próbálnék egy kicsit én is segíteni.

A kocka Fk súlya és az Ff felhajtóerő egyensúlyban van. A kocka tömege gyakorlatilag a vas tömege.

A kocka térfogata Vk=0,001728m3. Fk=Ff => rokcka*Vk=rovíz*Vk/2, rövidke számolás után a kocka állagsűrűsége rokocka=500kg/m3. Ezek ismeretében kiszámolható a kocka tömege m=500*0,001728=0,864kg.

Az acél fajsúlya ro=7850kg/m3 ismeretével kiszámolható a tiszta vas térfogata,V=0,864/7850=0,00011m3,

ezután a lemez vastagságát x=0,00011/(6*0,12*0,12)=1,274mm.

2018. ápr. 25. 10:44
 5/15 A kérdező kommentje:
Szuper válasz volt köszönöm! (Ha valaki nem tud valamit és megkèrdezi, nem baj de ha nem tudja ès úgy csinál hülyeséget, az baj).
2018. ápr. 25. 12:20
 6/15 anonim ***** válasza:

#4: ez baromi jó, gyakorlatilag lemásoltad a #1 válaszomat...

Mellesleg a falvastagságra a te képleted is ugyanaz a közelítés, de ezt miért nem írod le legalább?!


Szóval szerintem nem ad pluszt a válaszod a kérdéshez, esetleg, amennyiben a behelyettesítés jó, a kérdezőnek ellenőrzésképp hasznos, hogy nem írta -e el.


De többlet tudást nem ad a válaszot, lekopiztad az enyémet... Ez felsőbb körökben plágium, na de mind1...

2018. ápr. 25. 12:34
 7/15 anonim ***** válasza:
Mondjuk még annyi, hogy a nicknev
2018. ápr. 25. 12:34
 8/15 anonim ***** válasza:
ed jellemzi a válaszod is...
2018. ápr. 25. 12:35
 9/15 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek még egyéb:


1. Le kell rajzolni ilyen feladatoknál hogy miről van szó, akkor az egyensúlyt könnyebb fölírni.


2. A mértékegységeket mindig ki kell írni, behelyettesítéskor is! A #2 komment is pont emiatt teljesen rossz. Térfogat nem egyenlő erővel!


Már másodszor követed el ugyanezt a hibát, mert az eredeti kérdésben tömeget hasonlítasz össze erővel, ami értelmezhetetlen.


ALAPSZABÁLY: A KÉPLET SZERINTI MŰVELETEKET MINDENKOR EL KELL VÉGEZNI A MÉRTÉKEGYSÉGEKKEL IS!


UGYANIS EGY FIZIKAI MENNYISÉG = MÉRŐSZÁM SZOROZVA MÉRTÉKEGYSÉGGEL.


3. Nem igaz hogy nincs könyv.

Amit tudonk ajánlani:


Szalay: Fizika, 1966.


Dér-Radnay-Sooós: Fizikai feladatok I-II kötet. Ezekben találsz bőven példamegoldásokat részletes megoldással, és az elméleti tudnivaló is benne van.

2018. ápr. 25. 12:41
 10/15 Minekvan ***** válasza:

1# részére: Először reagálnék a pökhendi, lekezelő, csaknem a sértés határán lévő bevezetődre a kérdező felé. Nem mindenki olyan "okos" mind te.Többségükben azért kérdeznek itt, hogy némi választ kapjanak.

Másodsorban nem a te agymenésedből, amelynek sefüle sefarka vezettem le a példát. Boldogulok magamtól is. E példa nem olyan nehéz, de a kérdező nem a semmitmondó litániákra kíváncsi, hanem a konkrét,érthető válaszra. Én erre törekedem.

2018. ápr. 25. 14:33
1 2