Egy golyót 1,25m magasból vízbe ejtve 20cm mélyen merül a víz alá. Mekkora volt a sebessége 4,5cm mélységben? (A közegellenállást vegye állandónak)

2018. máj. 7. 14:02
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:

"A G erőt nem tudjuk kiszámolni"


Nem tudjuk a G-t, de nem is kell.


Mivel G állandó, ezért


F = mg-G szintén állandó, ezért 'a' állandó.

És ez lényeg, 'a'-t akarjuk kiszámolni.


Ehhez minden adat megvan:


s = 20cm-ből és már kiszámolt v0.


Ha az 'a' megvan, akkor a G-t is ki lehet számolni.


m*a = m*g - G

G = m*g - m*a

(Ebbe a sorba 'a'-t mínusz előjellel kell beírni! G>mg)


De ezt nem kérte a feladat.

2018. máj. 10. 13:02
 12/33 A kérdező kommentje:
Na mondtam én, hogy nem hasonlít. Hasonlítani hasonlít, de mégsem úgy kell megoldani.. Köszönöm a levezetést.
2018. máj. 10. 13:13
 13/33 anonim ***** válasza:

#12: A frászt nem ugyanúgy kell megoldani... Olvasni kéne. Ahogy a másik kérdésnél is, leírtam, hogy mi minden kiesik.


AMit egy héttel előbb leírtam, pl. hogy kiesik a térfogat, te most kérdezel rá, annak ellenére, hogy leírtam, olvasd el még egyszer.


Mellesleg az előző válaszolónak is sikerült a kérdés második felét jól túlbonyolítania, mivel sokkal egyszerűbb a megoldás, ha az én régebbi levezetésemben leírt gondolatmenet van használva.


De hát nem szaporítom a szót, hiába beszélek, mindenki megy a maga feje után...

Mert ugye azt már rohadt nehéz átlátni, ha van egy képlet, 5 mennyiséggel, akkor az szerinted nem egy egyenlet, hanem 5 képlet...

2018. máj. 10. 20:15
 14/33 anonim ***** válasza:

"Mellesleg az előző válaszolónak is sikerült a kérdés második felét jól túlbonyolítania"


Ezzel nem kívánok vitatkozni :)


Szerintem a válaszom lényege ez:

"(Minden egyenletesen gyorsuló vagy lassuló mozgásra mindig ezt a két egyenletet kell felírni!)

---

v1 = v0-a*t

s = v0*t - a/2*t^2

--- "


Ha a kérdező ezt megjegyzi és képes felírni, akkor már van esélye, hogy a feladatot megoldja.


Nyilván jó ötletekkel sokszor egyszerűsíthető a megoldás, csakhát nem mindenkinek vannak jó ötletei :)

De ez a két egyenlet mindig működik. Ha az ember jól begyakorolja.

2018. máj. 10. 20:20
 15/33 A kérdező kommentje:

"A frászt nem ugyanúgy kell megoldani... Olvasni kéne. Ahogy a másik kérdésnél is, leírtam, hogy mi minden kiesik"


Nem tud minden kiesni. Megnéztem. A sűrűséget nem tudjuk. Ha tudnánk akkor megoldható úgy is.

2018. máj. 10. 20:55
 16/33 A kérdező kommentje:

De, ha még is meglehetne úgy semmivel sem egyszerűbb, mint ez. Ez tényleg pofon egyszerű így ahogy levezette, köszönöm is szépen, így érthető. :) Az a két képlet ami amúgy pont lehet használni is. Csak másképpen van felírva, mert nem lassuló mozgásról van, de hát ez már csak átalakítás.


Ha esetleg azzal a megoldással csinálnánk az is hosszú lenne levezetni.

2018. máj. 10. 20:57
 17/33 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy mindent tudni kell. Kinematika, Dinamika, Folyadékok gázok mechanikája, hőtan, optika..stb. Elég sok az anyag hónapok óta szarakodok vele és már összezavarodtam az egészbe mikor mi...
2018. máj. 10. 21:02
 18/33 anonim ***** válasza:

"Elég sok az anyag hónapok óta szarakodok vele és már összezavarodtam az egészbe"


Mert nem képletközpontúan kell kiindulni. Amit ennél a példánál használni kell, elég hozzá bőven az, amit a másik kérdésemnél leírtam.


Mellesleg nem hiszem, hogy olyan sok anyag lenne ez...


Az egész dinamika a Newton-törvényeken alapszik. Elég tehát tudni azt a 4 axiómát. Bár ezeknél a feladatoknál elég tudni csak a második axiómát.


Abból már következik az egész folyadékmechanika. Kinematikából meg annyit kell tudni, hogy a =dv/dt, v=ds/dt.

Bár deriválni mivel nem tudsz, inkább bemagoltatnak 6 képletet 1 helyett. Bár bemagolni sem kell, ott a fv. tábla, de attól még érteni nem fogod, főleg ha nem is akarod megérteni.



Mert ha az én megoldásomból indultál volna ki az előző feladat alapján, akkor nem kéne az a két képlet sem, amit az előző válaszoló hosszas kinematikai levezetés útján, az integrálás valójábanbéli körmönfont megkerülésével nagy bonyolultsággal konstruál meg.


És az a baj ezekkel, hogy az így előállított képletek tényleg csak matematikaiak maradnak, mert aki előszőr látja, nem is érti az egész értelmét, és a mechanikai hátterét.


A másik kérdésnél ezért indultam ki energiákból, és sajnálom, hogy ezt, a mindenki számára közérthető szemléletes gondolatmenetet az Ifjutitan válaszoló teljes mértékben figyelmen kívűl hagyta, és helyette egy sokkal bonyolultabb, kevésbé érthető apparátust használt.



Persze ettől még a megoldásod jó, félreértés ne essék.



Tipikus analóg pl. egyébként: Adott egy lejtő, amelynek ismert a magassága H, a hossza L (ami a háromszög átfogója), rajta a súrlódás mű és egy test időben konstans gyorsulással mozog lefelé, amelyet a lejtő tetejéről nyugalomból indíttunk.


A lejtő alján ott áll Móricka, és a lefektetett cm-en leméri, hogy a vízszintes talajon a test még s távolságot tett meg, amikorra megállt, de nem árulja el, hogy mennyit mért.


Hány százalékkal, és milyen irányba kell változtatni a lejtő hajlásszögét, ha a testet adott v0 kezdősebességgel indítjuk, és azt szeretnénk, hogy Móricka k*s>s távolságot mérjen.

Válasszuk szét a lehetséges eseteket! Milyen k(v1) függvénykapcsolat jelenti a határesetet?



Kíváncsi lennék, ezt a példát a tisztelt Ifjutitan Úr hogy oldaná meg az Ő módszerével.


Megoldható persze tisztán kinematikai úton, de nagyon látszik, hogy mennyire nem abból érdemes kiindulni.


Na mindegy, várom kíváncsian a választ, bír -e vele az illető.

2018. máj. 10. 22:20
 19/33 A kérdező kommentje:

Tudok deriválni, integrálni is. :). Annak legalább volt értelme, mert kelleni is fog későbbiek folyamán.


De ennek a fizikának sose fogom hasznát venni. És igen sok a tananyag, főleg, hogyha mindent kell tudni és bármit kérdezhetnek vizsgán, főleg úgy hogy egy olyan tárgyról van szó ami azokhoz a tárgycsoportokhoz tartozik, ami halál felesleges. Már részről meg úgy oktatják, hogy aki értette az se fogja érteni. A definiciókat sem szabad megérteni, mert szó szerint úgy kell leírni ahogy a doktorka elvárja, különben hiába csináltál meg mindent. Két jegy van. Vagy 5-ös vagy 1-es. Ha egyet hibázól az egész lapodat áthúzza függetlenül attól, hogy más feladat jó-e. Mindenbe bele tud kötni és bele is köt. Tehát elég szar ez így. Főleg úgy hogy őszíntén szóval hidegen hagy az egész fizika, megutáltatták, nem érdekel és már nem is értem. Még anno középiskolában végig 5-ös voltam. Versenyekre is jártunk, döntőbe is kerültünk mikolán pl. De már semmit sem tudok annyira utálom.


És egy ilyen szöveg után simán elmondhattad volna, te hogy álltál volna ahhoz a feladathoz. Legalább valaki segített amit megértettem így.


Még mindig nem tudom, hogy akarod azt egyszerűbben megcsinálni, ha nem tudjuk a sűrűséget. Most ugyanúgy végig levezeted addig, és ott a golyónak a sűrűségét számolod ki? És csak utána kezded el a feladatot? Akkor ez egy 2 oldalas levezetés. Ilyenre nincs idő vizsgán sem.

2018. máj. 10. 23:16
 20/33 A kérdező kommentje:
Mellesleg nem lehet semmit sem használni, csak egy tollat. Mindent fejből kell tudni.
2018. máj. 10. 23:17
1 2 3 4