Egy 0,8kg/dm^3 sűrűségű fából készült kisméretű golyót a szabad vízfelszín alatti 1m mélységből (0 kezdősebességgel) elengedünk. Milyen magasra ugrana a víz felszíne fölé, ha nem lenne közegellenállás?

2018. máj. 6. 22:00
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%

Látjuk tehát, hogy nagyon szép példa ez.


Kérdező, ha érdekel egy kicsit is a fizika, vizsgáld meg azt az esetet, ha a víz tetejére adott magasságú 0.9 g/cm^3 sűrűségű olajat öntünk.


Ilyenkor ugye a felhajttóerőt majd két szakaszra kell bontani...

De nem megyek bele mélyebben, sajnos manapság már egyre kevesebbeket érdekel a fizika.

2018. máj. 6. 22:48
 12/24 anonim ***** válasza:
100%
Ha hasznos volt a válaszom, akkor meg pontozgass felfelé...
2018. máj. 6. 22:49
 13/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm segítséget. Hát inkább csak tanulom, minthogy érdekel. :) Könyvbeli példákat próbálom megoldani. Csak elég húzósak.
2018. máj. 6. 22:50
 14/24 A kérdező kommentje:
Pontozgattam, csak közbe én is írtam ki papírra, hogy megértsem. =). Szépen levezetted, elismerésem.
2018. máj. 6. 22:52
 15/24 A kérdező kommentje:
Tehát igazából akkor az egész feladat csak annyi, hogy 2 erő felírása + munkatétel és ismerni kell a hajítást képletét. Ami kifejezhető a v^2 - vo^2 = 2as képletből ami az a=g. :). Csak sokat kel körmölni, de így már világos.
2018. máj. 6. 22:54
 16/24 A kérdező kommentje:
Ha azt az olajat beleöntjük a vízbe akkor ugyebár az úszni fog a vízen, hiszen a sürűsége kisebb.
2018. máj. 6. 23:01
 17/24 anonim ***** válasza:

A fizikában az a szép, hogy semmit nem kell tudnod fejből, mert mindent le lehet vezetni. A hajítás képletét sem kell tudni fejből.


Csak az energiákat kell érteni. Gondold meg ugyanis, feldobsz egy testet, akkor adsz neki egy kezdősebességet. Legyen ez v.


Felemelkedik H magasságra, ott egy pillanatra megáll, majd ismét leesik.


Milyen H magasságra emelkedett föl? A válasz egyszerű. Fönn m*g*H Helyzeti energia többlete van. Ez csak úgy lehetséges, ha a kezdeti 0.5*m*v^2 mozgási energia ezt fedezte.


Hiszen fönn zérus a mozgási energia, mert megáll a test egy időre.


Tehát:


A kezdetben betáplált 0.5*m*v^2 energia egyenlő a fönti helyzeti energia többlettel, ami ami m*g*H Nagyságú.


Egyenletben leírva ezt:


0.5*m*v^2 = m*g*H.


Elosztjuk mindkét oldalt m-el. (m nem zérus):


0.5*v^2 = g*H


ezt rendezzük H-ra:


H=v^2/2g.



Tehát nem kell tudni fejből a képletet, ez a levezetés amit leírtam.


Érteni kell a dolgokat. Ha érted, mikor milyen energiák vannak, hogy alakulnak át, akkor abból elég sok mindent levezethetsz magad is.


Sajnos manapság az a divat, hogy ott a függvénytábla, és ki lehet másolni a képleteket. Ez egy darabig jó is, de ha egy picit bonyolultabb példát adnak fel, akkor gondolkodni is kell.


A példámra visszatérve: Persze hogy úszik az olaj a vízen, ez nem kérdés.

De van mondjuk egy tarály, tele vízzel. A tetején 0,5 méter magas olaj úszíik. A vízszinttől lefelé van egy golyó, ami az eredeti feladatban is. Csak most ahhoz hogy a levegőbe érjen,az olajból kell kibuggyannia, azaz addig másfél métert tesz meg.


Kérdés ugyanaz, mint az eredeti feladatban. Milyen magasságig emelkedik fel az olajszint felett?


Érted?

2018. máj. 6. 23:20
 18/24 anonim ***** válasza:
Ha téged kevésbé is érdekel, add fel az osztálytársaknak, főleg azoknak, akik a fizikát jobban szeretik...
2018. máj. 6. 23:20
 19/24 A kérdező kommentje:
Az iskolával már végeztem. :) Tehát barátoknak tudnám maximum feladni, de őket hidegen hagyja. :D
2018. máj. 6. 23:22
 20/24 A kérdező kommentje:

Lenne még egy feladat amit megcsináltam. Szerinted jó így?


A feladat: U alakú csőben higany van. Cső egyik szárába hiany fölé 20 cm magas olajat öntünk. Milyen magas a másik szárban levő vízoszlop amikor a higanyszintek különbsége 1cm? (olaj: 800, higany 13600 kg/m^3)


Lerajzoltam az U alakú csőt. Bal oldalra rajzoltam magasabbra a higanyszintet és fölé az olajat. Az olaj magasságát h0-val jelöltem, a higany szint különbségét meg x-el. A másik oldalon ugyebár lejjebb van a higany szint és felé jön az vízszint. A víznek a magasságát hv-vel jelöltem.


Akkor ugyebál pascal szerint a hidrosztatikai nyomás ugyanakkora mind a kettő szárban tehát:


ro(víz)*hv=ro(olaj)*h0+ro(hg)*x (a |g|-t nem írtam le, hiszen úgy is egyszerűsítünk vele)


A képlet kifejezve a vízszint magasságára:


hv=(ro(olaj)*ho+ro(hg)*x)/ro(víz) = (800*0,2 + 13600*0,01)/997 = 0,2m tehát kb 20cm a vízszint magassága is.


Vagy fordítva kéne hogy az olaj van magasabban? Mert akkor pl kivonni kellene.

2018. máj. 7. 00:28
1 2 3