Vegyünk egy ABCD négyzetet. Vegyük fel az E pontot, úgy hogy E€CD és az A középpontú AB sugarú kör felezze a BE szakaszt? Mekkora m < (EBC)?


2018. máj. 4. 16:25
 1/9 A kérdező kommentje:
Nekem az jött ki,h tg <CBE= 2/3
2018. máj. 4. 16:27
 2/9 A kérdező kommentje:
Csak ez fura eredmény
2018. máj. 4. 16:30
 3/9 A kérdező kommentje:
Viszon az kijött, hogy a sugár=2/3*EC
2018. máj. 4. 16:38
 4/9 A kérdező kommentje:
Végül az jött ki, hogy r=7*EC
2018. máj. 4. 17:21
 5/9 A kérdező kommentje:
Na hagyom, mert mindig más szám jön ki. A szögnek kb 15°nak kellene lennie
2018. máj. 4. 17:29
 6/9 anonim ***** válasza:

Legyen az ABE szög alfa.


BE az átfogója egy olyan derékszögű háromszögnek, ahol alfá-val szemközt 'a' hosszú befogó van.


sin alfa = a/BE

BE = a/sin alfa


A kör és BE metszéspontja legyen P.

ABP háromszög egyenlő szárú, mert AB=AP=r

B-nél alfa szög van.


Ki kell számolni a háromszög 3. oldalát, ezt úgy tehetjük meg, hogy a szimmetria tengellyel kettévágjuk, akkor egy derékszögű háromszöget kapunk.


cos alfa = (BP/2)/a

BP = 2*a*cos alfa


BP fele a BE-nek:


2*BP = BE


4*a*cos alfa = a/sin alfa


a kiesik:


4*cos alfa * sin alfa = 1


Ismert, hogy 2*sin alfa * cos alfa = sin 2*alfa


sin 2alfa = 1/2


Ezt kell megoldani és kijön az alfa szög.


A feladat a 90-alfa-t kérdezi.


sin (2alfa) = 1/2 megoldásai:


2alfa = pi/6 + 2*k*pi


vagy

2alfa = 5*pi/6 + 2*k*pi


1) alfa = pi/12

Ez nem jó, az E pont a CD szakaszon van, így pi/2>alfa>pi/4 -nek kell kijönnie.


2) alfa = 5/12 * pi

Ez jó megoldás.

alfa = 75 fok.

A kérdéses szög akkor 90-75 = 15fok

2018. máj. 4. 18:45
 7/9 anonim ***** válasza:

Az én megoldásom:

[link]

2018. máj. 4. 18:56
 8/9 A kérdező kommentje:
Az a vicc, hogy én elgondolkodtam az egyenlő szárú háromszögön, csak ezt az ötletet elvetettem, mert azt hittem durvább a megoldás.
2018. máj. 4. 19:04
 9/9 A kérdező kommentje:
Hanyadik osztályban tanítják a trigonometriát?
2018. máj. 4. 19:31