Két kongruens négyzetet egymásra helyezünk, úgy hogy a két négyzet teljesen fedi egymást. Az egyik csúcsát a másikkal összeillesztjük és a felülső négyzetet elmozgatjuk, úgy hogy a négyzetek 1-1 csúcsa mindig fedi egymást? (Itt pont van :D)

Az így keletkezett szög, mely a alulsó négyzet és a felülsőnégyzet oldalai által közrezárt szög, mértékétől hogyan függ az alulsó négyzet nem eltakart részeinek területe?

2018. ápr. 29. 15:14
 1/7 A kérdező kommentje:
Csak így fért ki a kérdés
2018. ápr. 29. 15:14
 2/7 anonim ***** válasza:

A kiírt probléma számomra teljesen érthetetlen módon van

megfogalmazva. A geometriában a kongruenciára van egy szép

szavunk az egybevágóság. Ha már két egybevágó négyzetet

egymásra helyeztünk, akkor miért kéne az egyik csúcsot a

másikkal összeilleszteni? A felülső négyzetet elmozgatjuk, de hogyan? A kiírás szerint 1-1 csúcsa (tehát nem 2-2 csúcsa) még mindig fedik egymást. Értelmezésem szerint az egyik közös pont körül elforgatom a felülső négyzetet. ( Mintha a szövegértésre és nem a matematikára helyezték volna a hangsúlyt. Ilyen típusú kicsavart megfogalmazású feladványokkal akarják az matek érettségi írásbeli vizsgán a diákság tudását tesztelni. Ez a részemről nagyon elszomorító.)

2018. ápr. 29. 18:03
 3/7 anonim ***** válasza:

Én így értelmeztem a feladatot:

[link]

Ha a kérdező egyetért vele, folytathatom a megoldást.

2018. ápr. 29. 19:51
 4/7 A kérdező kommentje:
Folytathatja a megoldást :D
2018. ápr. 30. 09:54
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem az egyik közös pont körül forgatunk, hanem az egyik közös csúcspont körül elforgatunk. Előbbi feladat megoldó nem oldotta meg teljesen a feladatot. MBCD' négyszög egy húrnégyszög lesz. Ennek a területét kell kivonni a négyzet területéből. Felhasználva sin((90°-α)/2)cos((90+α)/2)=cos(α)/2 összefüggést adódik, hogy a terület a²(2-cos(α))/2.
2018. ápr. 30. 11:53
 6/7 anonim ***** válasza:
Korrekció: Felhasználva cos((90°-α)/2)cos((90+α)/2)=(1+sin(α))/2 összefüggést adódik, hogy a terület a²(1-sin(α))/2.
2018. ápr. 30. 12:00
 7/7 anonim ***** válasza:

Bocsánat az előbbi két blokkban félreszámoltam. MB=a*ctg((90°+α)/2) és BC=a. Így a kérdéses terület

a²(1+sin(α)-cos(α))/(1+sin(α)) lesz. Ha α=0°, akkor ez a terület éppen zérus, ha α=90°, akkor a².

2018. ápr. 30. 12:40