Hogyan kell megoldani ezt az egyenletet?


Az alábbi egyenlet [0;2pi] intervallumon!


cosx=0,5


Szeretném ha valaki elmagyarázná.



2018. máj. 3. 15:41
 1/4 anonim ***** válasza:
Képzeld el a cos függvényt egy koordinátarendszerben. Melyik "x"-nél lesz az y értéke 0,5? A pi értéke gondolom tudod, hogy mennyi.
2018. máj. 3. 15:56
 2/4 A kérdező kommentje:
Megnéztem a megoldást és pi/3 volt meg 5pi/3, de nem értem hogy jött ez ki. A koszinusz függvényt megtaláltam.
2018. máj. 3. 16:19
 3/4 anonim ***** válasza:

Ezeket a feladatokat általában úgy kell megcsinálni, hogy elképzeled az egységkört.

Az egységkör éppen 0-tól 2pi-ig megy.


A vízszintes vetület lesz a cos x.

Tehát egy függőleges egyenest kell behúznod x=0,5 ott lesz a cos x fél.

Látszik az is, hogy két helyen metszi ez az egyenes a kört, tehát két megoldás lesz.


Hol veszi fel a cos a 0,5-öt?

Emlékszel rá, hogy cos 60 fok = 0,5

Ez megoldása az egyenletnek.

60 fok = pi/3 radian

mert pi = 180fok


Tudod továbbá, hogy cos függvény periodikus periódusa 2pi

Vagyis minden k egészre az

x = pi/3 + k*2pi


szintén megoldása az egyenletnek.

Most csak k=0 esetén esik az x 0 és 2pi közé.



Mi lehet a másik megoldás:

Az ábráról azt is le tudod olvasni, hogy ennek a vízszintes tükrözése a másik megoldás.

vagyis a -pi/3

Ez nincs 0 és 2pi között, de itt is igaz, hogy az összes megoldás:

x = -pi/3 + k*2pi


Ha k=1, akkor

x = -pi/3 + 2pi = -pi/3 + 6/3*pi = 5/3*pi


Ez a másik megoldás.


Két összefüggést meg kell jegyezni ezekehez a feladatokhoz (függvénytáblában is benne van):

A cos összes megoldását úgy keresed meg, hogy tudod, hogy:

cos x = cos (-x)


A sin esetében pedig ezt tudod:

sin x = sin (pi-x)


Tehát a sin pi/3 párja a sin (pi-pi/3) = sin(2/3*pi)

2018. máj. 3. 16:43
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ sokat segítettél! :)
2018. máj. 3. 17:17