Valaki levezeti nekem? (matek) próbálkozok már egy ideje, de nem jövök rá. Feladatról kép a leírásban
Első körben azt kell megnézni, hogy a törtet tudod-e egyszerűsíteni úgy, hogy olyan kifejezést kapj, ami már értelmes lesz a megadott számmal, például a
lim (x^2+x)/(2x)
x->0
kifejezés osztható x-szel, ekkor:
lim (x+1)/2
x->0
és ebbe már be tudod írni 0 értékét, és 1/2-et kapsz.
Ennél a feladatnál erre nem lesz mód, mivel a számlálónak nem gyöke a 2, emiatt valaminem0szám/0 alakú a határértékünk, erről pedig tudjuk, hogy vagy +végtelen, vagy -végtelen, vagy nem létezik. Most jobb oldali határértéket vizsgálunk, szóval létezni fog, már csak az a kérdés, hogy a végtelen előjele mi lesz, ezt pedig onnan fogjuk tudni, hogy mi lesz a számláló és a nevező előjele;
számláló: 2^2-5*2+3=-3, ez negatív
nevező: ha beírjuk a 2-t, akkor 0-t kapunk, értelemszerűen ezzel nem tudunk túl sokat kezdeni. Azt tudjuk, hogy 2-nél "nem sokkal" nagyobb számot írunk be x helyére, ezért érdemes lenne megvizsgálni, hogy 2-nél nagyobb számokra hogyan viselkedik a nevező. Tudjuk, hogy gyöke a 2, így könnyen rá tudunk jönni, hogy a másik gyök 7 lesz (mivel 1*2*7=14), tehát felírható (x-2)*(x-7) alakban. Látható, hogy ha 2-nél "nem sokkal nagyobb" számot írunk be, amiről azért nem nehéz eldönteni, hogy 7-nél kisebb, akkor azt látjuk, hogy x-2 előjele pozitív, míg x-7 előjele negatív, tehát a szorzat negatív előjelű lesz.
számláló/nevező=negatív/negatív=pozitív, tehát a fenti határérték +végtelen lesz.
Hol akadsz el?
Itt a kérdés az, hogy ha 2-höz a pozitív oldaláról tartunk, akkor mi lesz a függvény határértéke? A 2 pedig onnan jön, hogy ha megnézed a törtet, akkor az x=2 pontban nincs értelmezve, mivel itt 0 a tört nevezője.
Két oldalról akkor szoktunk határértéket vizsgálni, ha abban a pontban szakadása van a függvénynek (lásd előbb, hogy miért), így a kérdés, amin el kell gondolkozni igazából már csak az, hogy +végtelen vagy -végtelen lesz a határértéke pozitív oldalról nézve.
Akkor gondolkodjunk:
Ha a számlálóba behelyettesítünk 2-őt, akkor -3 jön ki. Ez eddig oké, nincs semmi probléma.
Ha a nevezőbe behelyettesítjük a 2-őt, akkor viszont 0 jön ki, na ebből aztán nem sokat tudunk mondani! - Viszont nekünk valójában nem a 2-őt kell behelyettesítenünk, hanem egy 2-nél nagyobb számot, hiszen mi csak megközelítjük a 2-őt a pozitív oldaláról. Mi van a 2 pozitív oldala felől? Hát mondjuk a 3! Behelyettesítve a hármat egy negatív számot kapunk végeredményül a nevezőben. A nevező tehát negatív!
Akkor döntsenek az előjelek: negatív számot osztunk egy negatív számmal: A végeredmény végtelen.
Gondolom érezhető, hogy ez tisztán analitikus gondolkodás csak, teljesen mindegy milyen számok jönnek ki a számlálóban és a nevezőben, csak az előjelük számít, abból tudtunk következtetéseket levonni.
Lehet hülyeséget mondok de L'hospital szabállyal az eredmény 1/5-lesz
Mivel teljesül a 0/0 vagy végtelen/végtelen így a L' szabály alkalmazható elméletileg.
#4-nek:
Hát nem lehet, hanem biztos hogy hülyeséget mondasz.
El kéne olvasni a feladatot, és akkor látnád, hogy nem 0/0 típusú a példa.
Mellesleg ha az olvasásóra nem maradt volna ki még általánosból, akkor tudnád, hogy az előző válaszolók kiszámították hogy a számláló -3 lesz.
Sőt árnyaltan rá is mutattak arra, hogy nem lehet használni az L'Hospital szabályt.
De nyílván mindezt semmibe vetted, és az előzmények ismerete nélkül terjesztetted a saját butaságod. Köszönjük Emese...
#4: x=2-ben nem vehet fel semmilyen y értéket a függvény, hiszen abban a pontban szakad, így 1/5 vagy bármilyen valós szám biztosan hibás eredmény. Ezek után, mint feljebb írtam már, a kérdés csak az lehet, hogy két oldalról hogyan közelíti meg a függvény az x=2 pontot: vagy +végtelenbe megy vagy -végtelenbe.
Gondolj bele: Ha egy valós szám jönne ki kétoldali határértéknek, akkor azt a két pontot képzeletben össze tudnád kötni, márpedig ha összekötöd (ezt nevezik egyébként megszüntethető szakadásnak), akkor x=2-ben felvesz valamilyen y értéket, ami ellentmondás, hiszen a tört miatt nem lehet ott értelmezve.
A hiba az elméletedben az, hogy az L'Hospital-szabályt csak a 0/0 (vagy végtelen/végtelen) típusú esetekre lehet használni, ez pedig szám/0.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!