Hogyan kell megoldani ezt az absztrakt algebrai feladatot?


Itt van pár feladat amikhez fogalmam sincs hogyan kell hozzáfogni.

Nagy segítség lenne ha valaki egyet, kettőt részletesen leírna hogyan kell megoldani.:D


1.:

Vizsgáljuk meg, hogy a következő grupoidok asszociatívak-e,

kommutatívak-e, van-e bennük zéruselem, illetve egységelem. Az egységelemes

grupoidokban keressük meg azokat az elemeket, amelyeknek van inverze. Ez

alapján döntsük el, hogy a grupoid, félcsoportot, monoidot vagy csoportot

alkot-e.

(a) (Q; ◦ ), ahol q ◦ r = q;

(b) (N; ∗ ), ahol m ∗ n = mn − m + n;

(f) ({r ∈ R | 0 ≤ r ≤ 1}; ⊕ ), ahol x ⊕ y = |x − y|



2.:

Vizsgálja meg, hogy a következő grupoidok közül melyek félcsoportok,

melyek monoidok, melyek csoportok, és melyek Abel-csoportok. (Jelölje

M2 a 2 × 2-es valós mátrixok halmazát.)

(a) (N; + )

(c) (Z; + )

(i) (R+; · )


3.:

Melyek alkotnak gyűrűt, és melyek alkotnak testet az alábbiakban

megadott algebrák közül? (Jelölje M2 a 2×2-es valós mátrixok halmazát.)

(a) (N; + ; · )

(b) (Z; + ; · )

(c) (Q; + ; · )



#algebra #absztrakt #diszkrétmatematika2 #absztraktalgerba
2018. ápr. 26. 13:08
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy a GYK értelmesen jeleníti-e meg a műveleti táblákat, de azért megpróbálom.


Az megvan, hogy mi az egységelem, zéruselem stb? Tudod, hogy mi az a csoport, monoid stb? Tudsz műveleti táblát olvasni? Ha igen, olvass tovább:


Ha nincs jobb ötleted, akkor írd fel a műveleti tábláját. Írj fel 4 véletlenszerű számot (legyen 0-tól 3-ig egészek), abból általában látszódni fog, hogy milyen mintát követ.


1/a)

szabály: x ◦ y = x

x a sorjátékos

y az oszlopjátékos


x◦y| 0 | 1 | 2 | 3

-------------------

0 | 0 | 0 | 0 | 0

1 | 1 | 1 | 1 | 1

2 | 2 | 2 | 2 | 2

3 | 3 | 3 | 3 | 3


Tovább nem is kell írni, mert ebből látszik a minta: félcsoport, hiszen nincs egységeleme, de legalább asszociatív.


A többit is írd át ennek megfelelően. Illetve a másik két feladat feladatait is felírhatod műveleti táblába. Nézzünk egy másikat:


1/b)

szabály: x ◦ y = xy − x + y

x a sorjátékos

y az oszlopjátékos


x◦y| 0 | 1 | 2 | 3

-------------------

0 | 0 | 1 | 2 | 3

1 |-1 | 1 | 3 | 5

2 |-2 | 1 | 4 | 7

3 |-3 | 1 | 5 | 9


Leolvasható, hogy mi a szitu: grupoid, hiszen még csak nem is asszociatív: (x◦y)◦z != x◦(y◦z)

x = 1, y = 2, z = 3 esetében gyorsan belátható.


Esetleg nézzük meg másik feladatból egyet:


2/b) (N; + )

szabály: összeadás természetes (? értelmezése régiónként változik, van olyan iskola, ahol eleme a nulla, máshol nem) számokon.

x sorjátékos

y oszlopjátékos


x+y| 0 | 1 | 2 | 3

-------------------

0 | 0 | 1 | 2 | 3

1 | 1 | 2 | 3 | 4

2 | 2 | 3 | 4 | 5

3 | 3 | 4 | 5 | 6


Ha a természetes számok halmazába eleme a nulla, akkor monoid, hiszen van benne egységelem: a nulla.

Ha a természetes számok halmazának nem eleme a nulla, akkor félcsoport, hiszen nincs benne egységelem.

2018. ápr. 26. 13:53
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi :D, de még lenne egy kérdésem.

Mit jelentenek ezek a jelek (a háromszög tudom hogy a szimmetria, de a többi? ) vagy miben változik a feladat?

Illetve az alsónál mit jelent az a 12-es?

[link]

2018. ápr. 26. 18:53
 3/3 anonim ***** válasza:

Ajjaj, azt hiszem nem érted hogy mi van. Csillag, kör, négyzet, kocka, háromszög, akármi, most csak egy műveleti jel. Egy ismeretlen műveleti jel, mögötte pedig definiálják, hogy mit jelent.


Például a pluszt (+) ismered, hogy a+b = a és b összege. Nyilván. Amit linkeltél képen □, ott a azt jelenti, hogy x□y = 12-3x-3y+xy. Magyarul ha x = 0 és y = 0, akkor x és y "összekockázása" = 12-3(0)-3(0)+0 = 12. Remélem érthető. Itt a háromszögnek sincs semmi köze a szimmetriához, csak egy másik feladat, egy másik ismeretlen műveleti jel, amit szintén definiálnak valahogy.


Az egész számok halmaza alsóindexében a 12 azt jelenti, hogy 12-es maradékosztályban vagy. Azaz az a halmaz 0-tól 11-ig az egész számokat tartalmazza.

2018. ápr. 26. 21:04