Hogy oldjuk meg az alábbi trigonometrikus egyenlőtlenséget? tg (x) <=1/cos (x)


2018. ápr. 14. 20:41
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem muszáj mindent bemagolni, gondolkozz logikusan! Csak tg(x) = sin(x)/cos(x) azonosságot kell felhasználni, amiből kijön, hogy:


sin(x)/cos(x) <= 1/cos(x)


Ebből 3 dolog következik:


1. sin(x) <= 1, HA cos(x) pozitív.

2. -sin(x) <= -1, HA cos(x) negatív.

3. cos(x) = 0 nincs értelmezve.


Vegyük észre, hogy az 2. egyenlet csak akkor van értelmezve, amikor a 3. egyenlet nincs értelmezve. Tehát ezeket ki is húzhatjuk.


Az 1. egyenlet viszont minden x-re értelmezett, azaz a megoldás: cos(x) > 0

2018. ápr. 14. 21:32
 2/8 anonim ***** válasza:
Mármint a 3. egyenlet nem egyenlet, csak felírtam, hogy cos(x) nem lehet 0.
2018. ápr. 14. 21:33
 3/8 A kérdező kommentje:

Koszi igy erthető,viszont ahogy orán vettük azokkal az osszefuggesekkel nem ertem.Ugy irtuk le,hogy ket eset van:cos(x)nagyobb 0,tehát sin(x)<=1,vagy cos(x) kisebb mint 0,tehat sin(x)>=1.Es igy vezettuk le(a tobbi lepest mar ertem).

Viszont az elso ket esetre bontast nem ertem.Abbol,hogy cos(x) nagyobb 0,miért követketik,hogy sin(x)<=1 ??

2018. ápr. 14. 21:41
 4/8 anonim ***** válasza:

Ugye az azonosság felírásakor kijött, hogy:

sin(x)/cos(x) <= 1/cos(x)


cos(x) legyen most 1. Akkor teljesen egyértelmű, hogy kijön a sin(x) <= 1. Azonban, ha cos(x) az -1, akkor -sin(x) <= -1 jön ki, tehát fontos két esetre bontani.


Mivel cos(x)-el lehet egyszerűsíteni, ezért csak az előjel a fontos. Gondolom az zavar be, hogy cos(x)-et nem lehet elhagyni az egyenlőtlenségből csak úgy.

2018. ápr. 14. 21:46
 5/8 anonim ***** válasza:

A biztonság kedvéért én adnék egy másik levezetést; vonjunk ki 1/cos(x)-et:


sin(x)/cos(x) - 1/cos(x) <= 0, most pedig emeljünk ki 1/cos(x)-et:


1/cos(x) * (sin(x) -1) <= 0


Egy kéttényezős szorzat akkor negatív, hogyha az előjelek eltérőek, tehát


vagy 1/cos(x)<0 és sin(x)-1>=0, és ezeknek keresed a közös megoldását.

vagy 1/cos(x)>0 és sin(x)-1<=0, és itt is a közösek kellenek.

2018. ápr. 14. 22:00
 6/8 A kérdező kommentje:

Az utobbi levezést értem,viszont az elsoben lenne meg egy kerdesem:Ha cos(x) nagyobb 0,sin(x)<=1 a megoldas szerint.

Azt nem ertem:ha cos(x) nagyobb 0,de sin(x) kisebb 0,akkor sin(x)>=1 szerintem,tehat azt nem ertem a sin(x) elojelét miert nem vesszuk figyelembe?

2018. ápr. 14. 22:13
 7/8 anonim ***** válasza:
Azért, mert tanultál régen valami olyasmit, hogy egyenlőtlenségnél hogyha negatív számmal szorzol, akkor fordul a reláció; ha cos(x)>0, vagyis amivel szorozni akarunk, pozitív, akkor minden gond nélkül lehet vele szorozni, ha viszont cos(x)<0, akkor a relációs jel megfordul.
2018. ápr. 14. 23:14
 8/8 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom előjelváltás akkor van ,ha az x-es érték negatív.Ezert nem ertettem;Attol hogy cos(x) pozitiv nem biztos,hogy nincs előjelváltás,hiszen ha sin(x) negatív,de cos(x) pozitiv ugyanúgy előjelváltás van.
2018. ápr. 15. 13:29