Logaritmusnál lehet gyök alatt minusz?


12. osztályos feladatot próbálok megoldani. Így néz ki:


lg(3x^2+8)-lg(2x-1) = lg(5x+6)


A 3x^2 az 3x a négyzeten. A feladatot magát meg tudnám oldani, viszont ha jól tudom, kell mindegyik logaritmushoz kikötést írni, és ha végigszámolom, olyan jön ki, hogy x^2<-8/3, amiből gyököt kéne vonnom, de középiskolában "gyök alatt nem lehet minusz". A megoldó kulcs szerint van megoldása a feladatnak.


Szóval a kérdésem az, hogyha kikötésben ilyen szerepel, akkor mi a teendőm?



2018. ápr. 8. 18:06
 1/6 anonim ***** válasza:
57%

Feltétel:

3x^2+8>0

odaírod, hogy "Ez minden x-re igaz. "


2x-1>0

x>1/2

5x+6>0

x>-6/5


A háűrom feltétel közös része az x>1/2.

2018. ápr. 8. 18:49
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi. Azt el tudnád magyarázni, hogy miért minden x-re igaz?


Általában ha az jön ki, hogy minusznak kéne gyököt vonni, akkor nincs megoldása a feladatnak. Itt pontosan mi változott, és miért? Ha a kikötésre nem valós szám jön ki, akkor automatikusan minden szám megfelel?

A feladat többi részét értem.

2018. ápr. 8. 18:53
 3/6 A kérdező kommentje:
Belegondolva logikus, hogy 0, vagy negatív sehogy sem lehet, mert bárminek vesszük a négyzetét az pozitív. De a kikötés kiszámolásakor fura, hogy ilyen szám jön ki.
2018. ápr. 8. 18:57
 4/6 tatyesz ***** válasza:

3x²+8>0

x²>-8/3


Minden valós számra igaz, hogy a négyzete nemnegatív, ezért minden valós számra igaz, hogy a négyzete nagyobb, mint -8/3.

2018. ápr. 9. 10:27
 5/6 anonim ***** válasza:

"De a kikötés kiszámolásakor fura, hogy ilyen szám jön ki."

Nem annyira fura.

Ez csak azt jelenti, hogy az a rész nem szűkíti az alaphalmazt.


Másik példa:

1/(x^2+3)

Ki kell kötni, hogy a nevező nem 0, node az x^2+3>=3, ezért ez nem szűkíti az alaphalmazt.


1/(x^2-3)

esetében felírod, hogy

x^2-3=0

x^2 = 3

x = +-gyök(3)


Vagyis a kikötés, hogy x nem lehet +-gyök(3)


Mindig felírod a kikötést, és abból vagy egy érvényes feltétel jön ki, vagy egy olyan, ami mindig teljesül, és akkor azzal a résszel nem kell tovább foglalkozni.

2018. ápr. 9. 11:05
 6/6 anonim ***** válasza:

Bakker, nem kell átrendezned:

x^2 eleve sosem negatív, a 3-szorosa sem, és ha hozzáadsz 8-at, csak pozitív lesz. Ezen nincs mit megoldani, mert igaz. Vagyis nincs semmilyen feltétel ebben a logaritmusban.

2018. ápr. 9. 11:20