Exponenciális és logaritmusos egyenletek meg két szöveges megoldásai?


Kérlek szépen levezetéssel írjátok le, mert meg szeretném érteni. Nem vész ha csak egyet-egyet válaszosz meg.

36*2^×-8*6^×-1=0

2lg(2×+3)=lg(4×+1)+lg(2×-3)

Lg(14-×)=2lg(2×-4)-lg(3×-11)


07:00-kor indul tehervonat 40 km/h

07:30-kor indul gyorsvonat 70km/h

Mikor és mennyi km megtétele után éri utol a gyors a tehervonatot?


Zsuzsa és anna újságot akar venni,de egyiknek sincs elegendő pénze. Anna pénzéből a magazin árának12%-a, zsuzsi pénzéből a magazin árának egy ötöde hiányzik. Ketten együtt meg tudták venni, úgy hogy maradt még 714 ft-juk. Mennyibe fájt a magazin. Mennyi pénze volt külön-külön a 2 lányak?



2018. márc. 29. 20:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első nem inkább 2*36^x-8*6^x-1=0 akar lenni?


A logaritmusegyenleteknél csak az azonosságokat kell használni:


lg[(2x+3)^2] = lg[(4x+1)*(2x-3)], majd a logaritmusfüggvény szigorú monotonitására hivatkozva "eltűnik mindkét oldalon" az lg: (2x+3)^2=(4x+1)*(2x-3), ez pedig egy sima másodfokú egyenlet.


lg[14-x] = lg[(2x-4)^2/(3x-11)], itt is eltűnik az lg: 14-x=(2x-4)^2/(3x-11), és ebből is egy másodfokú egyenlet lesz.


Mindkét esetben az eredetibe helyettesítsük vissza a megoldásokat; ha valahol a logaritmuson belülre negatív szám kerülne (például lg(-4)), akkor az a megoldás nem lesz az eredetinek is megoldása, mivel akkor a logaritmus művelete nem elvégezhető.


4. Feltesszük, hogy az első indulásától mérve x óra múlva találkozik a két vonat, ennyi idő alatt az első 40x km utat tesz meg. A második, lévén fél órával később indult, x-(1/2) órán keresztül halad, ennyi idő alatt 70*(x-(1/2)) út megtételére képes. Amikor találkoznak, akkor mindketten ugyanannyi utat tettek meg, tehát:


40x = 70*(x-(1/2)), és ez az egyenlet megoldható. Az egyenlet megoldása az eltelt idő lesz órában mérve, a megtett út ebből megadható.


5. Ha Zsuzsának a 12%-a hiányzik, akkor 88%-a megvan, ami 88/100=22/25-nek felel meg. Ugyanígy, Annának a 4/5 része van meg, ami azt jelenti, hogy kettejüknek összesen a (22/25)+(4/5)=(22/25)+(20/25)=42/25 része van meg az újságnak. Az újság ára ebben a szemléletben 1 egész=25/25, tehát 17/25-del több, mint az újság ára. Ez a 17/25 a 714 forint. Az egyenes arányosság elve szerint az 1/25 rész 714:17=42 forint, a 25/25 rész 25*42=1050 forint. Tehát az újság ára 1050 forint, a többit ebből már ki tudod számolni.

2018. márc. 29. 21:18
 2/2 A kérdező kommentje:

Rendkívül hálás vagyok, hogy ilyen gyorsan válaszoltál, meg hogy egyáltalán válaszoltál. Nagyon szépen köszönöm.

Boldog Húsvétot :)))

2018. márc. 30. 07:48