F (X) =x^2-4x+3. Igazold, hogy a parabola csúcsa rajta van az x+y=1 egyenlet egyenesén?

2018. márc. 17. 22:44
 1/7 anonim ***** válasza:
Számold ki hol van a parabola csúcsa (ránézésre ez a minimuma lesz, mivel nincs lefordulva), majd a kapott x-et és y-t add össze. Ha "1" jön ki végeredményül, akkor igazoltad a kérdést.
2018. márc. 17. 22:53
 2/7 Angelo84 ***** válasza:

Tedd egyenlővé a két egyenletet, így megkapod, hogy az egyenes hol metszi a parabolát.

Ha egy megoldás jön ki csak (mivel ez egy másodfokú egyenlet lesz), akkor az egyenes érintője a parabolának, s mivel ez egy lineáris egyenes, ezért biztosan nem a csúcspontjában fogja érinteni, hiszen ez egy ferde egyenes, vagyis az állítás hamis. Maximum csak akkor lehet érintője a csúcspontnak egy egyenes, ha az az egyenes vízszintes, azaz konstans függvény.

Ha két megoldás jön ki (annyi fog), akkor megnézed, hogy melyik megoldásnál vesz fel kisebb értéket a másodfokú függvény, tehát a kapott két x értéket visszahelyettesíted egyenként, és amelyiknél kisebb eredményt kapsz, az lesz a mérvadó, s azért a kisebb értéket kell nézni, mert a függvényedben a négyzetes tag pozitív előjellel van, tehát ennek a függvénynek a csúcspontja minimum, ahogyan az első válaszoló írta.

Na most mikor ez megvan, akkor az a dolgod, hogy a másodfokú függvényedet egyenlővé teszed a kapott értékkel (számmal), a kisebbik számmal, amit eredményül kaptál, amiről most írtam, és megint megoldasz egy másodfokú egyenletet, és ha itt egy megoldást kapsz, akkor biztosan a csúcspontja...s, hogy miért? Azért, mert itt az történik, hogy ez a szám lényegében egy konstans függvény, vagyis egy vízszintes egyenes, és ha egy megoldás jön ki, akkor az azt jelenti, hogy érinti a parabolát, nem pedig metszi (mert ha metszi, akkor 2 helye metszi).

2018. márc. 18. 02:03
 3/7 anonim ***** válasza:
Ezt gondold át még egyszer: A felírt egyenletű parabolának (2,-1)-ben van a minimuma. Behelyettesítve a másik egyenletbe: 2-1=1 IGAZ, tehát ebben a csúcspontban van közös pontjuk.
2018. márc. 18. 02:08
 4/7 Angelo84 ***** válasza:

Egyébként pedig ha ismerünk néhány azonosságot, és függvény elemzéshez is picit értünk, akkor megoldhatjuk így is:


Látjuk, hogy a másodfokú függvény nagyon hasonlít erre:


x^2-4x+4


S ez micsoda? Hát persze, hogy ez:


(x-2)^2


Na de ugye eggyel kevesebb ennél az eredeti függvény, tehát az eredetit felírhatjuk így is:


(x-2)^2 - 1


Ebből meg azonnal látszik, hogy a függvény minimuma -1-nél van (azért, mert a sima szám a négyzetes tag mellett azt jelenti, hogy mennyivel van eltolva az y-tengely mentén), és az is látszik, hogy az x-tengely mentén el van tolva jobbra 2-vel (azért mert a zárójelben -2 van). Tehát a minimuma koordinátái (2,-1)


Ezeket a koordinátákat pedig szépen beírod az egyenes egyenletébe x és y helyére (nyilván az első az x, második az y), és ha tényleg egyenlőséget kapsz, akkor igazoltad, hogy rajta van a parabola csúcsa az egyenesen. Figyi:


2+(-1) -nek egyenlőnek kell lennie 1-gyel ugye...lássunk csodát, egyenlő. :)

2018. márc. 18. 02:16
 5/7 Angelo84 ***** válasza:

#3.


Ha nekem írtad a mondanivalódat, akkor bocsáss meg, de azon az úton is kijön a helyes megoldás, amit az első válaszomban leírtam. A második válaszomban pedig leírtam egy lehetőséget, hogyan láthatja meg egyből a függvény csúcsának koordinátáit.

Ha a deriválás módszerén kívül van még egy módszered a csúcspont megállapításához, kérlek írd le, hadd tanuljak valami újat. Előre is köszi.

2018. márc. 18. 02:22
 6/7 Angelo84 ***** válasza:

Bocsi, ha nem lenne tiszta, akkor az egyenlővé tevést úgy értem az első válaszomban, hogy az egyenes egyenletét átírom ilyen alakba:


y=1-x


És az 1-x lesz egyenlő a másodfokúval.

2018. márc. 18. 02:51
 7/7 sharkxxx ***** válasza:

y = x^2 - 4x + 3 (parabola)

x + y = 1 (egyenes)

------ ------ ------


A parabola csúcsa:

V = (-b/(2*a), -(b^2 - 4*a*c)/(4*a)) = (-(-4)/(2*1), -((-4)^2 - 4*1*3)/(4*1)) = (2, -1)


x + y = 1

2 + (-1) = 1

2 - 1 = 1

1 = 1


Igen, a parabola csúcsa rajta van az egyenesen.

2018. márc. 18. 14:23