Az ötödikes fiamnak törtek közös nevezőre hozását magyaráznám el. (törtekkel való műveletekhez kell) adnátok valami ötletet?

Azt tudom, hogy a nevezők legkisebb közös többszörösét kell kiszámolni.Ezt hogyan magyarázzam el egy ötödikesnek, prímtényezöket nem vettek hát még hatványozást! Kétjegyű nevezőjű törteket kellene közös nevezőre hozn

#magyarázat #tört #közös nevező #ötödik osztály matematika
2018. márc. 9. 12:18
 1/7 anonim ***** válasza:
47%

Akkor sajnos egy túlbuzgó tanárról van szó. Kétjegyű nevezőkkel még nem kellene szórakozni ötödikben. Meg kell keresni a nagyobbik nevezőt, és sorban szorozni 2-vel, 3-mal egészen addig, míg az eredmény nem osztható a kisebbik nevezővel.


Példa:


7/12 + 11/15 = ?


30/12 ==> nem jó!

45/12 ==> nem jó!

60/12 ==> hurrá!

2018. márc. 9. 12:25
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Megpróbálom elmagyarázni neki így hétvégén. :)
2018. márc. 9. 12:38
 3/7 Pelenkásfiú ***** válasza:

Nem feltétlenül a LEGKISEBB közös többszörösre van itt szükséges, csak egy közös többszörösre... szorozd össze a két nevezőt és már meg is van. Utána esetleg lehet egyszerűsíteni... szerintem ötödikben így csináltuk.


5/12 + 7/16 =

A közös nevező legyen 12*16=192

Rögtön tudjuk, hogy a számlálót a másik tört nevezőjével kell szorozni, tehát:

(5*16)/192 + (7*12)/192 = 80/192 + 84/192 = 164/192

Ezt pedig még lehet egyszerűsíteni

2018. márc. 9. 13:49
 4/7 anonim ***** válasza:
47%
Először azt értesd meg a fiaddal, hogy "miért" kell közös nevező! A hogyan az "ezután" jön. Tisztázzátok az összeadás, kivonás lényegét, hogy a műveletet csak egyneműekkel lehet elvégezni. Hogy az alma és a körte akkor lesz egynemű, ha "gyümölccsé" nevezem át.
2018. márc. 10. 15:40
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi, elkezdtünk gyakorolni azóta. A szóan forgó művelet miértjét érti, a hogyanját nem értette. Én i összszoroznám a nevezőket de a végén a legegyszerűbb tört megtalálása sem könnyű
2018. márc. 11. 09:52
 6/7 A kérdező kommentje:
Bocs a hibákért 😐
2018. márc. 11. 09:53
 7/7 Pelenkásfiú ***** válasza:

"de a végén a legegyszerűbb tört megtalálása sem könnyű"


Szerintem első körben próbálja 2-vel osztani mindkettőt, amíg lehet, utána 3-mal, 5-tel, 7-tel, szerintem ennél bonyolultabbat nem fognak kapni.

Ha mondjuk 16/28 az eredmény, azt még fejben is tudja egyszerűsíteni 2-vel és mivel a 8 és 14 is páros, így rögtön lehet tudni, hogy 4-gyel is egyszerűsíthető, ami 4/7.

De szerintem ha minden lépést leír, azért sem "haragszik meg" a tanár.. aztán gyakorlással majd egyre könnyebbé válik a közös osztók megtalálása.

2018. márc. 11. 15:15