Kémia feladat, valaki elmagyarázná?


Zárt tartályban (V=4900dm3) levegő van (21-79 v/v %). Ebben a tartályban elégetünk 245dm3 CH4-et. Térfogatokat azonos állapotban mérünk.

CH4 + O2 = CO2 + H2O (rendezni kell)

A víz lecsapódása után, milyen gázok, és milyen v/v %-os összetételben vannak a CH! égése után?


Ez a házim. Valaki elmagyarázná?


2018. márc. 1. 19:16
 1/1 anonim ***** válasza:

Van a tartályban 4900 l levegő, ami áll 1029 l O2 és 3871 l N2. Ebből a N2 biztosan megmarad.

A reakció: CH4+2O2=CO2+2H2O, tehát 1 mol metánt 2 mol O2 éget el. Mivel azonban az térfogatok azonos állapotban vannak, számolhatunk térfogat dimenziókkal. Elég tehát 245 l CH4, amit kétszer annyi, tehát 490 l O2 éget el, és keletkezik 245 l CO2 (ezek sztöchiometria alapján). Az eredeti O2-ből pedig elfogyott 490 l, maradt tehát 539 l O2.

Van a gázelegyben:

O2: 539 l

N2: 3871 l

CO2: 245 l

Innét csak százalékot kell számolni, az menni fog.

Megjegyzés: ez lehet csak az én értelmezésem, elképzelhető úgyis, hogy 4900 l a tartály össztérfogata, amiben már benne van a metán is, tehát akkor 4900-245=4655 l levegő van a tartályban. A többi ugyanúgy megy.

2018. márc. 1. 20:45