A helyzeti energia hogyan alakul át mozgási energiává szabadeséskor?


Egy 25 m magasról elejtett, 0,05 kg tömegű test 21 m/s sebességgel ér földet. Milyen magasan volt egyenlő a test helyzeti és mozgási energiája, ha a közegellenállási erő a mozgás során állandó volt?

Ez a feladat, de alapjában véve az egész koncepciót nem teljesen értem. Valaki el tudná nagyjából magyarázni? Elég sürgős lenne, ugyanis ez a feladat előreláthatólag (de ilyen típusfeladat mindenképp) benne lesz a témazáróban, amit holnap írunk. Előre is köszönöm.



2018. febr. 20. 18:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha nincs közegellenállás, akkor:

mgh = 1/2*mv², azaz

gh = v²/2


g: nehzségi gyorsulás

h: magasság

v: becsapódási sebesség


A példában

250 m²/s² = v²/2

v = 22,36 m/s


Ha van közegellenállás, akkor a zuhanó testre két erő hat. A nehézségi erő, és a súrlódás.


Számoljuk ki a test mozgási energiáját a becsapódás pillanatában! Em = mv²/2 = 11,025 J

Számítsuk ki, mekkora erő végez ekkora munkát!

W = F * s, azaz F = W / s = 11,025 J / 25 m = 0,441 N

A nehézségi erő F = m * g = 0,05 kg * 9,81 m/s² = 0,491 N

0,441 - 0,491 = -0,05 N Ez a közegellenállás.

2018. febr. 20. 18:51
 2/2 Tom Benko ***** válasza:
Sehogy. Az energia nem valami létező dolog, csak egy függvény, ami test állapotát írja le, illetve amivel kényelmes dolgozni.
2018. febr. 21. 23:13