Katalizátor jelenlétében egy szénhidrogént hidrogéneznek. Hány kettős kötést tartalmaz a szénhidrogén, ha molekulatömege 42 és 0,84 grammja 27 C-fokon és 1,5 atm nyomáson 0,328 dm3 hidrogénnel hidrogénezhető?


2018. febr. 15. 23:24
 1/3 anonim ***** válasza:
Fogalmam sincs.
2018. febr. 15. 23:42
 2/3 anonim ***** válasza:

Először a "hivatalos" megoldás:

a hidrogèn anyagmennyisège a gáztörvèny alapjàn (p*V=n*R*T) n=0.019977 mol. Attól függően, hogy hàny telìtetlensèg van a szènhidrogènben, 1:1, 1:2 stb. arànyokban fognak reagàlni. TFH monoolefinről van szó, akkor ~0.02 mol H2 ugyanennyi olefinnel reagàlt, és tömege 0.84 g. Ezekből a moltömeg M=42 g/mol, tehàt a kèrdést meg is vàlaszoltuk. Ha kell az összegkèplet is, akkor 12*n+2*1*n alapjàn C3H6 lesz, tehàt egy propènmolekula.

Igazàból, ez a feladat èppen megoldható egyszerűbben is. Tudjuk, hogy a moltömeg 42 g/mol. Ismert az is, hogy egy 4 szènatomos CH moltömege legalàbb 48 g/mol (4 szèn miatt), ezzel tehàt biztos, hogy maximum 3 szènatom van a keresett molekulàban. Azt is tudjuk, hogy a 2 szènatomos CH-k közül a legnagyobb moltömege az etànnak van (ràadàsul az mèg telìtetlen is), ès mivel az etàn moltömege 30 g/mol, az is biztos, hogy 2-nèl több szèn van a molekulàban. Ergo, a keresett CH 3 szènatomot tartalmaz. 3 szèn moltömege 36 g/mol, tehàt marad 6 g/mol a hidrogènekre. Tehàt, a molekula C3H6 összegkèpletű, ès ki lehet szàmolni (keress rà: double bond equivalent vagy DBE), hogy egy telìtetlensèg van benne.

2018. febr. 16. 07:20
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a két megoldást és a tanácsot. Ügyes vagy csak így tovább!
2018. febr. 17. 23:18