Bizonyos térfogatú metán teljes elégetéséhez 106,67 dm3 levegőre volt szükség. Mennyi a felhasznált metán térfogata és mekkora térfogatot töltenek be az égési gázok a víz lecsapódása után normál körülmények között? (A levegő 21% oxigént tartalmaz. )


2018. febr. 10. 21:38
 1/2 anonim ***** válasza:

106.67 dm^3 levegőben van 22.4007 dm^3 O2. Ennek az anyagmennyisége a gáztörvényből: p*V=n*R*T (és normál állapotban p=101.325 kPa, R=8.314 J/mol*K, T=273.15 K), n-re n=0.9995 mol adódik. Ezt az egyszerűség kedvéért vegyük n=1-nek.


A metán égésekor lejátszódik a CH4+2 O2=CO2+2 H2O. Van tehát 1 mol O2, sztöchiometria szerint ez 0.5 mol metánnal reagál. Hasonlóan a fentihez, a gáztörvénnyel számolunk térfogatot: V=11.2064 dm^3 metán égett el. Keletkezett mellette 1 mol víz (amit lecsapatunk) és 0.5 mol CO2, ami szintén 11.2064 dm^3 térfogatú.

2018. febr. 10. 21:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, érthető voltál.
2018. febr. 13. 22:18