Kémia érettségin mennyire kell pontosan kerekíteni?
Villányi példatárából csinálok feladatokat és állandóan 1-2 tizedesvessző pontatlanság van. Érdekelne, hogy érettségin elfogadják-e vagy nem?
A pontatlanság javarészt abból adódik, hogy egy feladatban egy nem kerek részeredményt 2 vagy 3 tizedes törtig írok le, és azzal számolok tovább, nem pedig azzal, ami a számológépben van. A példatár megoldásában meg a legtöbb szám úgy jön ki, ha pont a számológéppel kapott eredményekkel számolok.
Olyanokra gondolok, mint például én kaptam 35,34-et, a példatár meg 35,5-öt ír. Vagy például 0,64-et kaptam, a példatár meg 0,653-at ír.
Ez érettségin elfogadható vagy nem? Köszi a válaszokat.
"A pontatlanság javarészt abból adódik, hogy egy feladatban egy nem kerek részeredményt 2 vagy 3 tizedes törtig írok le, és azzal számolok tovább, nem pedig azzal, ami a számológépben van."
Na ez nagy baj. Ezt se kémiából, se matekból ne csináld. Van számológéped, mi szükséged ilyen szándékos hibákra?
Köszi mindkettőtöknek.
De én arra gondoltam, hogy amikor van egy olyan szám, hogy 0,00004352666765, akkor ezt írjam le? :D Akkor oké, ha épp ezzel kell szorozni/ebből kell kivonna/ezt kell elosztani, csak akkor van baj, ha ezt kell kivonni vmiből/ezzel kell egy másik számot osztani, mert ugye ilyen esetekben ki kell törölni a számológépből.
Megpróbálok pontosítani azért. Mondjuk a matek sosem volt az erősségem, ez tény, de azért a kerekítés nem hittem volna, hogy ekkora ördöngösséget jelent.
A 2. válaszoló írását tudom én is megerősíteni, alapszabály, hogy a műveletekben szereplő számok értékesjegyei/helyiértékei a mérvadóak az eredménynél.
+-: arra a helyiértékre kerekítünk, amely mindegyikben szerepel. pl. 3,041+2,75=5,791-->5,79-re kerekítünk, mert a század az a helyiérték, amely mindkét értékben szerepel.
x/: az értékekben szereplő legkisebb értékesjegyre kell kerekíteni pl. 3.50x4,792=16,772-->16,8, hiszen 3 értékesjegyű a kisebb a két szorzótényező közül. ( A kiírt nullák is fontosak, hiszen pl. ha csak 3,5-öt írtam volna, az mindjárt csak 2 értékesjegyű lett volna, így az eredményt is 17-re kellene kerekíteni, tehát fontos a megadott számadatok pontos kiírása).
Fontos az értékesjegyek számolásának ismerete. pl. 0,014--2 értékesjegy, 1,014 pedig 4 értékesjegy.
Nem kell leírni. Vidd végig a képletet, és csak a végén számolj.
De legalább tanuld meg használni a számológép memóriáját. Oda beteszed a részeredményt, aztán előhívod.
Ezek a hibák elég nagyra meg tudnak nőni, semmi értelme direkt csinálni őket, ha egyébként meg tudod oldani a feladatot. Márpedig ha elvileg jól oldottad meg, és csak a kerekítésből van hiba, akkor nem lehetsz olyan buta, hogy ne tudd megtanulni rendesen a számológép használatát.
"A pontatlanság javarészt abból adódik, hogy egy feladatban egy nem kerek részeredményt 2 vagy 3 tizedes törtig írok le, és azzal számolok tovább, nem pedig azzal, ami a számológépben van."
Ezzel nincs is probléma, téves az az elgondolás, hogy a számológép által kiadott összes jegyet ki kell írni. ( Gondolj csak bele, század, ezred grammok kimérése simán lehetséges a laboratóriumokban, de milliomod vagy milliárdod grammok kimérése azért nem egy reális kategória). A kisebb pontatlanságok az értékesjegyek tartásával korrigálhatók, szerintem csak ezzel lehet a probléma.
Ha a részeredmény nem egész szám, akkor vagy írd le tört alakban (tudományos számológépek így is meg tudják jeleníteni a számokat) ha tudod, vagy pedig számolj tovább a számológéppel és csak a végeredményt kerekítsd.
Ha részeredményekben levágod a tizedesjegyeket és kerekítesz, akkor azzal hibát követsz el, ezt meglepő módon úgy is nevezik, hogy: kerekítési hiba. Ez kevés szám esetén még annyira nem nagyon gáz, de amikor sok részeredményed van és mindegyiket megcsonkítod, akkor a végösszeg nagyon eltérhet az eredetitől.
Ha matematikailag korrekt akarsz lenni, akkor kerekítéskor az egyenlőség jel elé illik egy hullámvonalat is tenni, ezzel jelzed, hogy kerekítettél: pl.: PI~=3.15
Aztán hogy ebből érettségin mit várnak el és mit nem az más kérdés. Én úgy tudom, hogy kerekítési hiba az általában csak néhány pont levonást jelent, ha a számolások egyébként jók. Egyébként én 2 vagy max. 3 tizedesjegyig írnám ki a számokat, 3 már több, mint elegendő.
"De én arra gondoltam, hogy amikor van egy olyan szám, hogy 0,00004352666765, akkor ezt írjam le?"
Ilyen kicsi számot úgy szokás leírni, hogy 4,435*10^(-5). (vagy 4,4*10^(-5), ha két tizedesjegyig kéri a feladat).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!