Fizika két feladatot nem tudok megoldani?! Megoldottam, leelenőriznéd? 8. osztályos!


1. Sorosan kapcsolt fogyasztók ellenállása 12 (görög omega) és 60 (omega. Mekkora az eredő ellenállás?

R1= 12 omega.

R2= 60 omega.

Re (eredő ellenállás)= 60+12=72 omega.


Van egy ábra, rajta adatok:

U1= ?

U2=80V

R1= ?

R2= 40 omega.

U= 120 V

I= ?


Amit tudtam:

U1= 120-80=40V


A másik két kérdőjeset nem tudom megoldani, mert az "egyenlet" így van:

R1=U/I

I=U/R

Mint látható, mind a két megoldáshoz szükséges a másik adat. Ilyenkor mit kell tenni?



2018. febr. 11. 13:54
 1/7 anonim ***** válasza:

Az omega helyett használja inkább az ohm-ot, mert az egyértelműbb.


Soros kapcsolás esetén az ellenállások között a feszültség megoszlik, tehát az U2=40 V értéket helyesen számolta ki.


Mivel egy körben van mindkét ellenállás, így alkalmazhatja Kirchhoff törvényét, amely most R_eredo=U/I alakú. Ebből az áramot kifejezve I=U/R_eredo adódik. Behelyettesítve I=120V/72ohm=...A.


A feladatában nem értem, hogy R1=? miért szerepel, mivel az már meg volt adva eredetileg.

2018. febr. 11. 15:40
 2/7 A kérdező kommentje:
Az R1 nem volt megadva :/
2018. febr. 11. 17:26
 3/7 anonim ***** válasza:

Az 1. feladatra a megoldásod jó. A 2. feladaton pedig sokat segített volna, ha a sorszámával jelölöd, hol kezdődik. Meg valamit mondhattál volna az ábráról is, hogy sorba vagy párhuzamosan vannak rajta az R1 és R2 ellenállások, esetleg két külön áramkörben egy kondenzátorral összekötve, vagy mi.


Amennyiben sorosan vannak, akkor U1 helyes. És onnan a másik két ismeretlen is egyszerű, mert ugye az Ohm-törvény nem úgy szól, hogy R = U/I, hanem úgy, hogy „HA az R nagyságú ellenálláson U feszültség esik és I áram folyik, AKKOR R = U/I”.


Szóval itt az U1 feszültség az R1 nagyságú ellenálláson esik, és mivel az ellenállások sorban vannak kapcsolva, ezért ugyanaz az I = I1 = I2 áram folyik át rajtuk. Az Ohm-törvény a 2-es ellenállásra (azért arra előbb, mert arról van több adat):

R2 = U2/I2 = …

Ebből megkapod az I-t. Az 1-es ellenállásra pedig

R1 = U1/I1 = …

Tessék helyettesítgetni.

2018. febr. 11. 20:01
 4/7 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok. Nem értem, azt hogy "az R1 nem volt megadva :/". A feladkiírásban is egyértelműen adva van, hogy R1= 12 omega.


Nézd át a feladatod részletesebben, mert ez így butaságra, és nagyfokú hanyagságra utal amit csinálsz.

A fizika nem képletgyűjtemény, ez nem olyan dolog hogy történelemből bemagolod az évszámokat, mert azt a hülye is be tudja magolni...


Valami össze van kavarodva az egyadban, mert a kérdésed ellentmondásos. Itt nem bemagolni kéne a dolgokat, hanem érteni is...

2018. febr. 11. 20:22
 5/7 anonim ***** válasza:

> „Valami össze van kavarodva az egyadban, mert a kérdésed ellentmondásos.”

Az ellentmondás feloldása annyi, hogy a „Van egy ábra,…” sor elejére oda kell írni, hogy 2. Azaz

„2. feladat. Van egy ábra,…”

Ez még betudható egy elírásnak, a kérdés szövegében is két feladatról van szó.


Elsőre nekem is fura volt, de miután a második feladatban R2 = 40 Ω szerepel R2 = 60 Ω helyett, azért összeraktam. És nem ez volt a legnehezebb logikai feladat, amit valaha láttam, csak annyi kellett hozzá, hogy akarjam megoldani és megérteni a problémát meg gondolkozni rajta. Nem úgy kéne hozzáállni a dolgokhoz, hogy ez itt el van b*va, tehát hülyeség, mert ez így butaságra, és nagyfokú hanyagságra utal!

2018. febr. 11. 20:33
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hármasnak :)
2018. febr. 11. 22:07
 7/7 anonim ***** válasza:

> „Itt nem bemagolni kéne a dolgokat, hanem érteni is...”

Bagoly mondja verébnek…

2018. máj. 6. 16:16