Matematika szöveges feladatok? Többi lent


Így hangzik a mondat: Egy kétjegyű szám első számjegye 2-nél nagyobb a másodiknál ha a számjegyeket felcseréljük akkor az eredeti szám összege 48 lesz


Tehát a szám az 31 mert 31+13=44 , de erre hogyan kell rájönni?



2018. febr. 8. 00:20
 1/1 2*Sü ***** válasza:
52%

A feladatos sikerült elég kuszán leírnod, ráadásul a kapott összeget is elírtad (gondolom nem 48, hanem 44 akart lenni). (Erre érdemes odafigyelni, mert ha eleve érthetetlen a kérdésed, vagy rosszul írod le, aligha fogsz ár jó választ, vagy egyáltalán választ kapni.)


Mindenesetre egy többjegyű szám felírható összegként, amiben az egyes tagok az adott helyiértéken szereplő számjegy – alaki érték – és a helyiérték szorzata. Pl.:


523 = 100*5 + 10*2 + 1*3


Jelen esetben kétjegyű számunk van, és a számjegye nem ismert. Semmi gond, jelöljük x-el az eredeti szám első számjegyét. A másodikról tudjuk, hogy az kettővel kisebb, mint az első, így az (x-2) lesz. Az eredeti számunk tehát:


a = 10x + 1*(x-2)


A számjegyek megcserélésével meg ezt kapjuk:


b = 10(x-2) + x


A kettő összegéről tudjuk, hogy 44 lesz. Tehát:


a+b = 44

10x + 1*(x-2) + 10(x-2) + x = 44

10x + x - 2 + 10x - 20 + x = 44

22x - 22 = 44

22x = 66

x = 3


Az eredeti szám első számjegye tehát 3-as. A második számjegy ennél 2-vel kisebb, tehát egyes. Az eredeti szám tehát a 31, amihez ha hozzáadjuk a fordítottját (13-at), akkor valóban 44-et kapunk.

2018. febr. 8. 00:52