Szögfüggvények?

Figyelt kérdés

2018. febr. 5. 23:25
 1/9 A kérdező kommentje:
Hoppá, véletlen elküldtem mindenféle leírás nélkül. Mindjárt írom a kérdéseket.
2018. febr. 5. 23:25
 2/9 A kérdező kommentje:
Nemrég vettük a szinusz és koszinusz függvényeket. Viszont pár dolog nem tiszta még. Például a fok és radián átváltás. Az hogyan is van akkor? Fokban tudom értelmezni, 360° egy teljes periódus, viszont radiánnál nem tudom hogyan van. Ott csak egy szám van, mértékegység nélkül, például: sin(7,56), míg a fokosnál meg mondjuk sin(55°). Akkor itt mi is a mértékegység? Tényleg nincs vagy csak nem kell odaírni?
2018. febr. 5. 23:29
 3/9 A kérdező kommentje:

Meg kaptunk egy olyan szorgalmi/gondolkodtatós feladatot, hogy: egy tűvel le szeretnénk követni egy szinusz hullám teljes periódusát. Mekkora utat tesz meg ilyenkor a tű és mekkora lesz az elmozdulása?

Az elmozdulás még talán megy, az szerintem az x tengely irányú távolság, viszont az útra nem tudok semmit mondani. Gondolkodtam, hogy mondjuk a kör kerületét fel lehetne használni, mert bizonyos szakaszokon majdnem körívnek néz ki a szinusz, de ezzel biztosan nem lenne pontos. Nem feltétlen konkrét, matematikailag helyes megoldást kell leírni, hanem egy alap ötlet is megteszi ami közel visz a megoldáshoz. Viszont nekem ennél a feladatnál ez se ment...

2018. febr. 5. 23:34
 4/9 anonim ***** válasza:

1 π radián = 180 fok.

Ez alapján kiszámolható bármely radián érték fokban.


A tű egy sinus hullám alatt pontosan 2π távolságot tesz meg, azaz 2*3,14 egységet.


Hú ez nagyon nem érthető szerintem, mindig is rossz voltam matek magyarázásában.

2018. febr. 6. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Pontosabban a 2. résznél az elmozdulás lesz 2*pi.
2018. febr. 6. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.

De érhető ez. Igen, én is erre gondoltam az elmozdulásnál, csak nem radiánban (mivel nem volt megadva ugye semmilyen adat).


A teljes megtett útnál meg most oda jutottam, hogy ha minden pillanatban tudnánk a pontos pozíciót (azaz az y értéket) akkor meg tudnánk mondani, hogy mennyi utat tett meg a tű. Viszont ilyen sűrűn kiszámolni nem tudnánk, de mondjuk tizedfokonként igen és akkor már egy közelítő értéket tudnánk mondani. Csak hogy mennyire lenne pontos azt nem tudom, meg ugye még így is sokat kellene számolgatni.

2018. febr. 6. 00:16
 7/9 A kérdező kommentje:
Vagy esetleg valahogy mégiscsak visszavihető a körhöz? Hiszen ha veszünk mondjuk egy karikát, rá rögzítünk egy jelölőt, a karikát megpörgetjük és a jelölő alatt egyenletesen elhúzzuk a papírt, akkor meg is kaptuk a szinusz hullámot. Itt meg a kör kerülete lenne a megtett út végülis. Viszont itt akkor mekkora a kör sugara? Ha mondjuk megadja a feladat, hogy a szinusznak az amplitudója 1, akkor ez is lenne a kör sugara? Ha igen, akkor a kerülete 2*Pi. De ennyi volt az elmozdulás is, nem? Az akkor hogyan lehet? Akkor mégsem a kör kerülete lesz a megtett út :/
2018. febr. 6. 00:24
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt nagyon túlgondolod... Egy nagyon egyszerű dologra kellene csak visszavezetni az utat. Annyit segítek, hogy a sin-nak és cos-nak köze van a körhöz.
2018. febr. 6. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Na evvel a tűs feladattal jól bebolondítottátok a kérdezőt...


Kezdjük az elejéről, érthetően!



Definíció szerint 1 radián az a szög, amelyhez tartozó körív hossza

megegyezik a kör sugarával. Közelítően 1rad=57,3fok.


A szögnek ilyen módon a mértékegysége a rad. Ha pontosak akarunk

lenni, akkor ki kell írni mindig. Viszont a matematikusokat ez

nem érdekli, mert ők mértékegység nélkül is elvannak, ezért

gyakran (sajnos) le van hagyva a rad. Tehát amikor leírják, hogy

sin(2pi) akkor igazából sin(2pi rad)-ra kell gondolni.


Hasonlóan a matematikában simán le lehet írni, hogy pl. cos(t),

sin(3t) stb. De pl. fizikusok, vagy mérnökök erre piszkosul érzékenyek,

merthát hogy a fenébe lehetne mondjuk secundumnak a sinusát kiszámolni?!


A feloldás persze az, hogy elé kell írni egy omegát, ami a rad/s-ban

mért körfrekvenciát jelenti, és akkor jó, mert ez idővel szorzódik, és

csak rad marad, vagyis fizikakönyvekből pl. aki harmonikus rezgőmozgást

tanul, sin(omega*t), cos(omega*t) képletekkel találkozik, épp a fennt említettek miatt.


Azonban azt is meg kell jegyeznünk, hogy a radián, az SI rendszerben

csak kiegészítő mértékegységként szerepel, nem tartozik a 7 alapegység közé.

Ez azért is szükséges, mert bizonyos képletekkel nem lenne összhangban.


Például a kör kerületének kiszámítása: 2R*pi. Ebben az esetben nem szokás

kiírni pi mellé a radiánt, mert akkor hossz mértékegységre méter*rad jönne

ki, ez pedig ellentmond a hivatalos alapegységnek.



Térjünk a tűs feladatra. Gondolom azt akarta mondani a T.válaszoló,

hogy van egy kör alakú óránk, annak középpontja körül pedig egy mutató (tű)

jár körbe, akár pl. időt mér.

Egy teljes körbefordulásnál a mutató vége által megtett út 2R*pi, ahogy fentebb

a kör kerületénél megbeszéltük. Ha R=1 hosszegység, akkor a megtett út 2p hosszegység.


Fontos, mikor a 2R*pi képletet leírjuk, a mértékegység nincs utánaírva, mert R hordozza magában!



#6-#7-hez: Szerintem kevered a kerületet a sinusgörbe hosszával. Minden esetre,

ha veszünk egy R*sin(x) görbét, ez ugye 2pi periódusú. Az amplitúdó R. Ennek a

görbének a hossza 0 és 2pi között 3*R*pi. Azaz másfélszerese a körkerületnek.

2018. febr. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!