Deriválási szabályok alkalmazása?


Van egy f(x)=(2x-3)^2 és egy g(x)=2^x függvényem és láncszabállyal meg kell határozni az fog(x)-et.


Addig le tudtam vezetni, hogy kijött:

fog(x)=[(2*2^x-3)^2]'*[2^x]'


Az lenne a kérdésem hogy melyik szabályt kell először használni és mire az első tagban?

Pl: először emeljem négyzetre az egésze és úgy deriváljam mint c*f(x)'-g(x)' vagy az egész záróeles kifejezést vegyem egybe és az [x^n]'=n*x^n-1 szabályt használjam?



2018. jan. 21. 15:17
 1/5 anonim ***** válasza:

A láncszabály úgy szól, hogy kívülről befelé deriválsz:


f(x) = (2x-3)^2

f'(x) = 2(2x-3)^1*2 = 4(2x-3) = 8x-12


g(x) = 2^x

g'(x) = 2^x*ln(2)

2018. jan. 21. 15:26
 2/5 A kérdező kommentje:
De itt külön van deriválva a két függvény, a láncszabálynál pedig van egy f(g(x))'= f'(g(x))*g'(x) szabály amivel nekem kijött a fenti fog(x) képlet.
2018. jan. 21. 15:51
 3/5 dq ***** válasza:

Először is: a fog az a kompozíciót jelöli. Te végig fog'-t akartál írni.


> Addig le tudtam vezetni, hogy kijött:

fog(x)=[(2*2^x-3)^2]'*[2^x]'


Ez rosszul jött ki. Nem a kompozíciót kell lederiválnod (amit írtál), hanem az f deriváltjába kell behelyettesítened a g-t.


> Az lenne a kérdésem hogy melyik szabályt kell először használni és mire az első tagban?


Úgy deriválod ahogy függvényeket szoktál. (Vagyis ahogy kell.) Gondolom rendezgeted amíg kellően egyszerű nem lesz, aztán lederiválod.


> vagy az egész záróeles kifejezést vegyem egybe és az [x^n]'=n*x^n-1 szabályt használjam?


Ezt a szabályt nem tudod itt alkalmazni, ugyanis nem x, hanem annak valami függvénye van az n-ediken.


- - - - - -


Az összetett függvény deriválása képlet egy nagyon ronda megfogalmazása annak az egyszerű ténynek, hogy ha egy függvény hasába beraksz egy másikat, akkor a deriváltjaik összeszorzódnak. (Vagy többdimenzióban: komponálódnak.)


A helyes sorrend az lenne, hogy tudod hogy mit akarsz leírni betűkkel, és azt írod le; nem pedig az, hogy betűket próbálsz rendezgetni.

2018. jan. 22. 03:24
 4/5 tatyesz ***** válasza:

(fog)'(x)=(f'og)(x)∙g'(x)


Ahogy az első leírta: f'(x)=8x-12 Ezt kell a g(x)=2^x-szel komponálni:

(f'og)(x)=8∙2^x-12

Végül ezt kell szorozni a g'(x)-szel (amit szintén első leírt):

(8∙2^x-12)∙2^x*ln(2)

2018. jan. 22. 10:09
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom, jól értem-e, és elnézést, ha másról írok, de szerintem te az összetett függvény deriválásáról és a láncszabályról beszélsz. Hogy mit jelenet a fog(x) fogalmam sincs, de azt sejtem, hogy le kellene lőni azt a tanárt és tantervet, aki így tanítja. Nézzünk egy példát:


Deriválni akarod a sin ( 1/x) függvényt.



Helyettesítéssel szelídíthető:


Legyen y = sin( u) és u = 1/x


Akkor dy/dx = (dy/du) * ( du/dx)


Vagyis dy/dx = cos( u) * - 1/(x*x)



u helyébe visszaírod az 1/x-et



y' = dy/dx = cos(1/x) * - 1/(x*x) = -[cos(1/x) ] / (x*x)

2018. jan. 22. 10:35