Hatarozd meg hany 1 szamjegyet tartalmaz?

A=9+99+999+....+999....9 az utolso szamjegy 2018 darab 9 bol all.
2018. jan. 15. 18:24
 1/4 anonim ***** válasza:

9=10-1

99=10^2-1

999=10^3-1

stb.


(10-1)+(10^2-1)+....+(10^2018-1)

= (10+10^2+...+10^2018)-2018


Ha a zárójelben lévő összeadást elvégzed, akkor egy ilyan számot kapsz:

1111...1110

A számjegyek száma 2019, mert 10^2018-adik 2019 számjegyű.

Ebből kell kivonni 2018-at.

A szám vége: 11110 elég ebből levonni a 2018-at.

Az előtte lévő 2014db 1-es úgy marad.

Az eredmény:

111...1119092

Tehát 2014 db 1-es van a számban.

2018. jan. 15. 20:03
 2/4 A kérdező kommentje:
Hat nem nagyon ertem de leirtam hazinak.En a kov.keppen okoskodtam 9+99+999+.....2018darab 9 es=9×1+9×11+9×111+9×1111+9×1111...1(2018)szor=9×(1+11+111+1111....11111...1(2018szor)=9×(2018+1)×2018÷2.A gauss kepletet alkalmaztam9×2019×2018:2.Koszi a megoldast.
2018. jan. 16. 06:19
 3/4 anonim ***** válasza:

Úgy lehet megérteni, hogy 2018 helyett megnézed 3-ra meg 4-re.

Azt érted, hogy

9=10-1

99=100-1

999=1000-1

9999=10000-1


Ezt összeadom:


(10-1)+(100-1)+(1000-1)+(10000-1)


Átcsoportosítom:

(10+100+1000+10000)-4

Elvégzem a zárójelben az összeadást:

11110-4 = 11106


Tehát ez 3 db 1-est tartalmaz.


Ha 5-ig csinálnánk:

111110-5

Ez is 4 egyest fog tartalmazni.


Ha 12-ig csinálnánk:

1111111111110-12

Na most itt észre kell venni, hogy a 12 kivonása csak az utolsó 3 számjegyet érinti.

A többi változatlan marad, az eredmény:

1111111111098


10 egyest tartalmaz.


Tehát gondolatban veszek egy olyan számot, ami 2018db 1-esből áll és 1db 0 van a végén, ebből kell 2018-at kivonni.

A szám vége ...11110-2018


A többi számjegy nyilván nem változik attól, ha kivonsz egy 4 jegyű számot, tehát az első 2014db 1-es ott fog maradni.

A 11110-2018-at ki kell számolni és megnézni, hogy van-e még benne plusz 1-es.

Most nincs.

2018. jan. 16. 10:50
 4/4 A kérdező kommentje:
Pfff.szerintem ez nem otodikes feladat(romania)vagy csak en vagyok buta?De probalom megerteni elso ranezesre meg igy is magas...Koszi a reszletes magyarazatot.
2018. jan. 16. 13:21