Nem megy a feladat, tudnátok segíteni? 18 m mély kútból vizet húzunk.


A víz tömege a vödörrel együtt 15 kg. A lánc, amelyen a vödör függ, méterenként 0,5 kg tömegű. A víz felhúzásakor a vödör egyenletes mozgást végez.

a) Ábrázoljuk a húzóerőt a vödör elmozdulásának függvényében!

b) Írjuk fel az erő-elmozdulás függvény matematikai alakját!

c)Ha a munkavégzést három fő egyenlő mértékben szeretné elvégezni, akkor a vödör mely helyzeteiben kell váltani egymást az embereknek?



2018. jan. 6. 18:20
 1/5 anonim ***** válasza:

A lényeget lerajzoltam:

[link]

Ugye, mindent meg tudsz magyarázni a rajzról?

2018. jan. 6. 19:16
 2/5 anonim ***** válasza:

b)

F(x)=g*(15+0,5x)


Ahol F a húzóerő, x az elmozdulás, g a nehézségi gyorsulás.

2018. jan. 6. 19:24
 3/5 anonim ***** válasza:

Előző javítása:


F(x)=g*(15-0,5x)


Mivel, minél nagyobb az elmozdulás, -a lánc rövidülése miatt- annál kisebb húzóerőre van már szükség.

2018. jan. 6. 19:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez a jó:


F(x)=g*(15+0,5(18-x))

2018. jan. 6. 19:27
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. jan. 6. 20:40