Szerintetek ez a pénzügyi feladat rosszul van megadva? Reálérték, infláció számítás


Piacon eladható várható mennyiség: 2M db

Piaci részesedés: 20%

Ár/db: 10 EUR

Éves infláció: 6%

Áremelés (vállalat) 4%


Feladat: 3 évre kiszámolni reálértékben a vállalat árbevételéne alakulását!


Nominális módszerrel:

10 * (1+0,06)*(1-0,02) = 10*1,06*0,98 = 10,388


ezt értem de a piaci részesedés miért van megadva? a 2M-t kellene vele beszorozni?


Továbbá az van írva, hogy reálértéket kiszámolni... azt viszont nominális diszkontráta (kamatláb) nélkül hogyan?


2018. jan. 5. 13:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem, az egész piacon lehet évente 2 milliót eladni, de ebből a piaci részesedésünk csak 20%, azaz:

2 000 000 * 0.2 = 400 000 db


Árbevétel:

1. év:

400 000 * 10 = 4 000 000


2. év:

400 000 * 10 * 1.04 = 4 160 000 Ez több, mert megnöveltük az árat 4%-al.


3. év:

400 000 * 10 * 1.04 * 1.04 = 4 326 400 Ez az előző évnél is több, mert a már megnövelt árat növeltük meg 4%-al.


Ezekből még le kell vonni az inflációt.

1. évben nem vonjuk le.

2. évben

4 160 000 * 0.94 = 3910400


3. évben

4 326 400 * 0.94 = 4066816


Azaz 3 évre a vállalat árbevétele: 4000000 + 3910400 + 4066816 = 11977216

2018. jan. 5. 16:47
 2/2 anonim ***** válasza:
ja, a 3. évben duplán kéne levonni az inflációt
2018. jan. 5. 16:48