Szerintetek mi hiányzik még ebből a beadandóból?
Azt kaptuk házi feladatnak, hogy írjuk beadandót ezzel a címmel: A szubkultúrák jellemzői, társadalmi szerepük, hatásuk. Hát megírtam, de olyan üresnek érzem, de nem jövök rá mi hiányzik belőle. Ha van ötletetek segítsetek légyszi. Köszi :D
A szubkultúrák jellemzői, társadalmi szerepük, hatásuk
A szubkultúra a társadalom egy csoportjára jellemző sajátos szokások, szabályok, meggyőződések rendszere, mely speciális értékrendhez kötődik, a többségi társadalomtól eltérő kulturális jegyeket is hordoz. Másik megfogalmazásban a szubkultúra a társadalom egészén belül létrejövő kisebb-nagyobb csoportok jellegzetessége. Különféle körülményekhez, társadalmi tényezőkhöz kapcsolódik. Többnyire elfogadják a szubkultúrához tartozók a domináns társadalmi kultúrát, de párhuzamosan megteremtik a saját kultúrájukat is. A fogalmat számos értelemben használják, például részkultúra, alárendelt kultúra, speciális csoportok kultúrája. Egyes szubkultúrák szigorúbb szabályokkal rendelkeznek, mások lazábbak. Az etnikai szubkultúrák körvonalait általában a szokások, illetve szervezetek és informális kapcsolatok hálózata erősíti meg és tartja fenn. Jellegzetes nyelvhasználat, szleng is kapcsolódik hozzá. Leggyakrabban a különböző valláshoz tartozó társadalmi csoportok révén jönnek létre szubkultúrák, de létrejöhetnek még hivatás (művészek), lakóhely (vidékiek, városiak), deviancia (alkoholisták, kábítószer-fogyasztók), nem vagy életkor (ifjúsági) alapján. A különböző szubkultúrák közötti különbség leginkább életmódban, öltözetben, és hajviseletben nyilvánul meg.
Egy adott szubkultúrán belül létrejöhetnek különböző stílusirányzatok, mint például az ifjúsági szubkultúránál a rockerek, hippik vagy a punk-ok, ezek főleg az 1970-es években alakultak ki. A különböző ifjúsági szubkultúrák kiemelkedése a modern társadalmakban összekapcsolódik a tömegkommunikáció meghatározó szerepével és növekvő befolyásával. Ez új piacot hozott létre a kulturális termékekben, elsődlegesen az ifjúságot célozva meg.
Léteznek úgy nevezett deviáns szubkultúrák is. Az egyének a társadalmi viszonyokon belül elfoglalt helyzetének eredményeképpen jöttek létre. A deviáns szubkultúrák lényege, az olyan normáknak vagy normarendszereknek a megszegése, amelyeket egy közösség vagy társadalom jelentős része elfogad. Ezen szubkultúra keletkezésére nagy esély van a hátrányos helyzetű kisebbségekhez tartozó csoportokban, valamint a fiatal korosztályokban. A szubkultúrára a tagok közötti erős kötődések a jellemzőek és ezek a deviáns viselkedési formák táplálói. Deviáns viselkedésnek tekinthető a bűnözés, az alkoholizmus, a kábítószer-fogyasztás és a lelki betegségek. A deviáns szubkultúrát az agresszivitás és a zavar jellemzi. Eme szubkultúra hatása, hogy a bűnözés számaránya folyamatosan növekszik. Az utóbbi években megnövekedett a vagyon elleni bűncselekmények száma és az erőszakos bűnözés aránya. Magyarországon meglehetősen elterjedtek a deviáns viselkedési formák, ennek következtében Magyarországon az öngyilkossági statisztikák alapján világviszonylatban a legmagasabb az öngyilkosságok száma és az alkoholizmust tekintve is azon országok közé tartozunk, ahol az alkoholisták számaránya a legnagyobb. Továbbá a magyar társadalomban a depressziósok száma is meglehetősen magas.
Azok a feltételek és körülmények, melyek egy szubkultúrát létrehoznak, nem szükségszerűen azonosak azokkal, melyek fenntartják vagy átalakítják őket. Mivel ahogy változik az világ, úgy változnak az igények, ezért újabb és újabb szubkultúrák jönnek létre, illetve a meglévők változnak, átalakulnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!