Legyen f (x) =5/x^4−4/x^8. Legyen F (x) az f (x) olyan primitív függvénye, melyre F (1) =0. Akkor F (2) =?


Segítsen valaki légyszíves. :(

Integráltam a f(x)-et kijött : 4/(7x^7)-5/(3x^3)+C

Kijött a C-re -1.09 érték, így a c lesz 1.09. Igaz?

X helyére való 2 behelyettesítés után, majd az 1.09 hozzáadása után 0.88 érték jött ki.

De sajnos a rendszer nem fogadja el.

Hol rontottam el?


2017. dec. 29. 18:59
 1/5 anonim ***** válasza:
Hogy sikerült kiszámolnod a C értékét? Az egy tetszőleges konstans, bármi lehet. Azért kell a végére egy tetszőleges konstans, mert ha az integráltat deriválod, akkor meg kell belőle kapnod az eredeti f(x) függvényedet. Értelemszerűen a konstans deriváltja nulla, ezért bármilyen konstanst a végére írsz, deriválás után ugyanúgy az f(x)-et kapod meg belőle.
2017. dec. 29. 19:07
 2/5 A kérdező kommentje:
A C azért lett -1.09 , behelyettesítettem az 1et mivel F(1)=0 ugye.
2017. dec. 29. 19:09
 3/5 anonim ***** válasza:

Akkor nézzük;


Először integrálod a függvényt, ami pont az, ami kijött, tehát F(x)=4/(7x^7)-5/(3x^3)+C.


A feladat azt mondja, hogy f(1) értéke 0, tehát x helyére beírjuk az 1-et, és a függvényértéknek 0-nak kell, lennie, tehát:


4/(7*1^7)-5/(3*1^3)+C = 0, tehát

4/7 - 5/3 + C = 0. Ha jól sejtem, akkor te úgy oldottad meg az egyenletet, hogy elvégezted az osztásokat, amivel értelemszerűen csak közelítő eredményt fogsz kapni. Oldjuk meg inkább úgy, ahogy illik; 4/7 - 5/3 = 12/21 - 35/21 = -23/21, tehát az egyenlet:


-23/21 + C = 0, amire C=23/21 adódik, tehát F(x)=4/(7x^7)-5/(3x^3)+23/21. Most beírjuk x helyére a 2-t:


4/(7*2^7)-5/(3*2^3)+23/21 = 599/672, ezt már lehet kerekíteni, ahova szeretnéd: ~0,89137. Látható, hogy ha két tizedesjegyre akarod kerekíteni, akkor elvesztettél egy századot a közbeiktatott kerekítésekkel.

2017. dec. 29. 19:52
 4/5 A kérdező kommentje:
Nem fogadja el :( De azért nagyon köszönöm!!!
2017. dec. 29. 20:20
 5/5 anonim ***** válasza:
Törtalakban is próbáltad beírni?
2017. dec. 29. 20:21