Hogyan kell megcsinálni ezt az algebrai törtek egyszerűsítéses feladatot?


Nem tudom megcsinálni, valahol mindig megakadok benne.. Tudom hogy nézni kell a nevezetes azonosságokat, az elsőnél meg az utolsónál a számlálót meg is tudom csinálni, de a nevezőt már nem.. Bezavar az hogy a nevezetes azonosságok be vannak szorozva pl 3-al, vagy 5-el, és akkor hogy kéne egyszerűsíteni meg ilyenek.


[link]



2017. dec. 23. 13:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Akkor úgy, hogy kiemelsz 3-at, ekkor 3*(a^4-b^4) lesz belőle, ezt pedig már szét tudod szedni.


A többinél hasonlóan.

2017. dec. 23. 13:26
 2/3 anonim ***** válasza:

Először kiemeled a 3-at meg az 5-öt, aztán ugyanúgy csinálod, ahogy szoktad.


1)

számláló: (a+b)^2

Nevező: 3*(a^4-b^4) = 3*(a^2-b^2)(a^2+b^2) = 3*(a-b)*(a+b)*(a^2+b^2)


Ha jól látom, akkor a+b-vel lehet egyszerűsíteni.

Végeredmény:

(a+b) / [3*(a-b)*(a^2+b^2)]


2)

Számláló:

5*(x^2-y^2) = 5*(x-y)*(x+y)

Nevező:

10*(x^3+y^3) = 10*(x+y)*(x^2-xy+y^2)


Közös: 5*(x+y), ezzel lehet egyszerűsíteni.


Eredmény: (x-y) / [2*(x^2-xy+y^2)]


A 3-assal próbálkozz meg egyedül.

2017. dec. 23. 13:28
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2017. dec. 23. 13:30