Redcarpet kérdése:

Nem értem ezt a fizika feladatot?

Egy vízszintes asztallap elhelyezünk 4 golyót egymástól egyenlő távolságra. Tömegük és anyaguk egyforma. Az asztal szélétől egy 5. golyót az elsőnek gurítunk. ( az 5. Golyó ugyanolyan mint a többi) Az 5. golyó sebességes 10 m/s. Az érkező golyó megállapodás a másik tovább megy. Az utolsó golyó éppen megáll az asztal szélén. A súrlódási együttható 0.1. Milyen hosszú az asztal?

2017. dec. 20. 17:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
69%

Minden utkozesnek a mozgo golyo megall, az allo pedig ugyanakkora sebesseggel indul el, amivel az elozo golyo nekiment. (lenduletmegmaradas miatt)

Tehat gondolatban tekinthetjuk ugy, hogy egy golyo gurult vegig az asztalon.

A golyot 10 m/s kezdosebessegu a surlodas 0,1 ebbol kiszamolhato, hogy mekkora uton all meg a golyo. Az lesz az asztal hossza.

2017. dec. 20. 19:00
 2/11 A kérdező kommentje:
És azt hogy kell kiszámolni? Bocsánat ehhez túl hülye vagyok.
2017. dec. 20. 19:08
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
#1: Teljesen irreleváns, hogy mikor áll meg a golyó. Ha 1cm-re vannak a golyók egymástól, mert olyan kicsit az asztal, akkor szinte azonnal "megállnak", míg ha 1 méterre vannak egymástól a golyók, akkor lehet hogy csak éppen elérnek a következő golyóig. A feladat megoldásához kellene még egy plusz adat, mégpedig hogy hány mp-ig gurultak a golyók.
2017. dec. 20. 19:21
 4/11 A kérdező kommentje:
Elméletben ebből valahogyan ki lehetne számolni.. De csak ennyi adatot adtak meg
2017. dec. 20. 19:24
 5/11 anonim ***** válasza:
33%

Elég ennyi adat.

Akkor még egyszer:


"Tehat gondolatban tekinthetjuk ugy, hogy egy golyo gurult vegig az asztalon. "


Ez azt jelenti, hogy megy egy golyó, nekimegy egy másik golyónak.

Az első megáll a második pont úgy megy tovább, mintha az első menne akkor, ha nem lenne ott a golyó. (Tökéletesen rugalmas az ütközés.)

Tehát gondolatban nyugodtan levehetjük a 4 golyót az asztalról.

Az 5. golyót meglökjük 10m/s-al, és pont az asztal túlsó végéig gurul. Egyetlen erő hat rá a súrlódás, tehát egyenletesen lassuló mozgást fog csinálni.

Ki kell számolni a gyorsulást (azaz a lassulás mértékét.)


Fs=m*a


Fs = nű*m*g


vagyis:


nű*m*g = m*a

nű*g = a


a = 0,1*10m/s^2 = 1m/s^2

A gyorsulás iránya ellentétes a mozgás irányával (lassul), ezért negatív előjellel kell beírni.


Egyenletesen lassuló mozgásra, aminek a végén megáll a test az alábbi két egyenletet írhatjuk fel:


0 = v0-a*t

s=v0*t-a/2*t^2


Elsőből:

0=10-1*t

t=10s


10 másodpercig gurul a golyó.

a megtett útja:

s = 10*10-1/2*10^2 = 100-50 = 50m


Hát jó hoszú asztal :)

2017. dec. 20. 19:56
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Ez nettó ostobaság már bocs. Te abból indulsz ki, hogy a golyó pontosan az asztal legvégén fog megállni a súrlódás miatt. Mi van, ha az asztal csak 1 méter hosszú és az utolsó golyó leesik róla? Ezért mondom, hogy tudni kéne meddig gurultak a golyók az asztalon és abból már ki lehet számítani az asztal hosszát. Az az 50m hosszú asztal is amit végeredményül kaptál, abszurdum. Nem létezik ilyen hosszú asztal.
2017. dec. 20. 20:03
 7/11 A kérdező kommentje:
Ezt te honnan tudtad? Amúgy köszönöm szépen!
2017. dec. 20. 20:08
 8/11 A kérdező kommentje:
#2es kommentelő a feladatban benne volt hogy az asztal legvégén áll meg pont.
2017. dec. 20. 20:13
 9/11 anonim ***** válasza:
6# Ezt neked: [link]
2017. dec. 20. 22:58
 10/11 anonim ***** válasza:
Jóvanna' elsiklottam afelett, hogy az utolsó éppen megáll...
2017. dec. 20. 23:18
1 2