Hogyan kell ezt a feladatot megoldani?

Egy mikroszkóp okulárskáláján 100 beosztás van. Ha egy 0. 01mm beosztású tárgymikrométert helyezünk a mikroszkópba, akkor azt tapasztaljuk, hogy a tárgymikrométer 61 beosztása és az okulárskála 91 beosztása egyenlő hosszúnak látszik. Ha ezután egy ismeretlen tárgyat helyezünk a mikroszkópba, akkor az az okulárskála 48,8 beosztásával látszik egyenlő nagyságúnak.Hány mm a tárgy mérete?

2017. dec. 4. 14:07
 1/1 anonim ***** válasza:

Az először behelyezett tárgymikrométer, mint referencia mérték 61. beosztása 0,61 mm-nek felel meg.

A másodjára behelyezett ismeretlen tárgy méretének meghatározásához aránypárt fogunk számítani.


91/0,61 = 48,8/x


Ebből: x = (0,61*48,8)/91 = 0,33 mm

2017. dec. 11. 01:24