. Két 1 g tömegű golyó azonos pontban egy-egy 2 cm hosszúságú vékony fonállal van felfüggesztve. Ha a golyóknak egyenlő nagyságú és előjelű töltést adunk, akkor a golyók eltávolodnak egymástól úgy, hogy a függesztő fonalak 60°-os szöget zárnak be egymással. Mekkora töltést adtunk a golyóknak?2017. dec. 12. 23:50
1/3 anonim válasza:
1) rajzold fel a 60 fokos helyzetben függesztett golykat.
Akkor látod, hogy a kettő közötti távolság, ami legyen r = 2*(sin30*0,02m)=0,02 m
2) Coulomb törvény alapján:
A töltéssel rendelkező golyók közti taszító erő: F=(k*Q1*Q2)/r négyzet
Ez az erő kell egyensúlyt tartson a golyók tömegéből adódó súlyerővel, ami:
G=2*m*g
m=0,001 kg
a nehézségi térerő, g=9,81 m/s2
G=0,01962 N
2)-be ezt visszairva:
0,01962=(k*Q1*Q2)/r négyzet
k arányossági tényező, értéke:
k= 9*10 akilencediken Nm2/C2
A töltés nagysága:
Q= 2,953 * 10 a mínusz nyolcadikon Coulomb
2/3 anonim válasza:
A súlyerő függőleges, a taszító erő vízszintes...
3/3 anonim válasza:
Igen, van ott még egy kötélerő ennek a háromnak az egyensúlyát kellene meghatározni.
Minden esetre a golyók közötti távolság kell, illetve a Coulomb törvény, és a súlyerő a tömegből.