. Két 1 g tömegű golyó azonos pontban egy-egy 2 cm hosszúságú vékony fonállal van felfüggesztve. Ha a golyóknak egyenlő nagyságú és előjelű töltést adunk, akkor a golyók eltávolodnak egymástól úgy, hogy a függesztő fonalak 60°-os szöget zárnak be egymással. Mekkora töltést adtunk a golyóknak?
2017. dec. 12. 23:50
 1/3 anonim ***** válasza:

1) rajzold fel a 60 fokos helyzetben függesztett golykat.

Akkor látod, hogy a kettő közötti távolság, ami legyen r = 2*(sin30*0,02m)=0,02 m


2) Coulomb törvény alapján:

A töltéssel rendelkező golyók közti taszító erő: F=(k*Q1*Q2)/r négyzet


Ez az erő kell egyensúlyt tartson a golyók tömegéből adódó súlyerővel, ami:

G=2*m*g


m=0,001 kg

a nehézségi térerő, g=9,81 m/s2

G=0,01962 N


2)-be ezt visszairva:


0,01962=(k*Q1*Q2)/r négyzet


k arányossági tényező, értéke:

k= 9*10 akilencediken Nm2/C2


A töltés nagysága:

Q= 2,953 * 10 a mínusz nyolcadikon Coulomb

2017. dec. 13. 01:16
 2/3 anonim ***** válasza:
A súlyerő függőleges, a taszító erő vízszintes...
2017. dec. 13. 08:50
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen, van ott még egy kötélerő ennek a háromnak az egyensúlyát kellene meghatározni.

Minden esetre a golyók közötti távolság kell, illetve a Coulomb törvény, és a súlyerő a tömegből.

2017. dec. 13. 11:11