Matematika algebrai alakú számok osztás/szorzása?


z1:3-1i

z2:4+2i


z1/z2, és z1*z2 érdekelne, nagyon szépen köszönöm a segítséget!



2017. dec. 10. 17:18
 1/2 anonim ***** válasza:
54%

Itt meg tudod nézni:

[link]

2017. dec. 10. 17:51
 2/2 anonim ***** válasza:

Ezt legegyszerűbben úgy tudod megoldani, ha átírod trigonometrikus alakba:


Képletek:


z1*z2 = r1*r2(cos(L+B) + i*sin(L+B))

z1/z2 = r1/r2(cos(L-B) + i*sin(L-B))


r = négyzetgyök(a^2+b^2)

tgL = b/a = x° (+180°?)


Ha tgL-ra rossz síknegyed jönne ki, akkor hozzá kell adnod +180°-ot.


Pl. ha z=5+6i lenne, az koordinátákkal felírva (5,6), s ebből látod, hogy ez a koordináta az első síknegyedben van. Ha erre olyan jönne ki, hogy -66° (mondtam valami hülyeséget), akkor a -66 az a harmadik síknegyedben van, tehát ez esetben hozzá kellene adnod +180°-ot.


És akkor a konkrét feladat: z1*z2


z1: 3-1i

--------


r1 = gyök(3+(-2)) = gyök(1)

tgL = -2/3 = -33,69° (OK, nem kell +180°)


z2: 4+2i

--------


r2 = gyök(4+2) = gyök(6)

tgB = 2/4 = 26,57° (OK, nem kell +180°)


z1*z2

-----


z1*z2 = gyök(1)*gyök(6)(cos(-33,69°+26,57°) + i*sin(-33,69°+26,57°)) =

= gyök(6)(cos(-7,12°) + i*sin(-7,12°))


Az osztás gondolom ez alapján már menni fog. :)

2017. dec. 11. 00:24