1.

Adja meg az összes olyan mértani sorozatot, amelyben a 7. tag 324, a 17. tag 4/3!


2. Egy mértani sorozat 3. tagja 36-tal nagyobb a másodiknál. E 2 tag szorzata -243. Határozzuk meg az első tagot!


nagyon nem értem. hogy kell megcsinálni? nekem nagyon fura számok jöttek ki..



2017. nov. 30. 16:41
 1/4 anonim ***** válasza:

1.

a7 = 324

a17 = 4/3


a17-et felírhatjuk így: a7 * q¹⁰, tehát:

324 * q¹⁰ = 4/3

q¹⁰ = 1/243


Innen a tied.


2.

a2 + 36 = a3

a2 * a3 -243


a3-at felírhatjuk így: a2 * q


Írjuk fel ismét az egyenleteket!

a2 + 36 = a2 * q

a2 * a2 * q = -243


A második egyenletbe behelyettesítjük az első bal oldalát:

a2 * (a2 + 36) = -243

(a2)² + 36a2 + 243 = 0


Ezta másodfokú egyenletet kellene megoldani, aztán meghatározni q-t.

2017. nov. 30. 17:26
 2/4 anonim ***** válasza:

Az 1.) feladatot itt is megtalálod:

[link]

2017. nov. 30. 17:38
 3/4 A kérdező kommentje:

akkor egyenletet rendezni nem tudok vagy nem tudom, eddig en is eljutottam, megis ilyen hulye tortek jonnek ki..

de nagyon koszonom

2017. nov. 30. 17:39
 4/4 anonim ***** válasza:
Hát mondd, hogy mi jött ki? Hol akadsz el?
2017. nov. 30. 17:40