Vivien2002678 kérdése:

Valaki segit ezekben a feladatokban? 4-es feladat. Egy Szabadteri Szinhaz Nezoteren az elso Sorban 25 ulohely van. Minden tovabbi Sorban 4-gyel Tobb Ulohely van mint az Elozoben. Hany ulohely van a) A 15. (Utolso) Sorban b) A Nezoteren osszesen?


6-os feladat.

Egy Szamtani sorozatkulonbsege 11, otodik tagja 72. Hatarottuk meg A Sorozat Elso negy Tagjat.


2017. máj. 8. 14:50
 1/4 A kérdező kommentje:
Hatarozzuk*
2017. máj. 8. 14:50
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Számtani sorozat.


Az első tag a₁ = 25.

A különbség (differencia) = 4.


? a₁₅

a₁₅ = 25 + ((15 -1) * 4) = 81

A 15. sorban 81 ülés van.


? a sorozat a₁, a₂, … a₁₅ tagjainak összege

S₁ ₁₅ = ((25 + 81) * 15) / 2 = 795

A nézőtéren 795 ülés van.

2017. máj. 8. 15:03
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

6. feladat


Számtani sorozatnál hogyan kapjuk meg a második tagot?

Az elsőhöz hozzáadjuk a sorozat-különbséget.


Számtani sorozatnál hogyan kapjuk meg a harmadik tagot?

Az elsőhöz hozzáadjuk a sorozat-különbséget, akkor megkapjuk a második tagot. Ehhez hozzáadjuk a sorozat-különbséget és megkapjuk a harmadik tagot.


Tanulság:

Bármelyik tagot úgy kapjuk meg, hogy az első taghoz eggyel kevesebbszer adjuk hozzá a sorozat-különbséget, mint ahányadik tagról van szó. (Másodikhoz egyszer, harmadikhoz kétszer.)


Az ötödik tagot (ami 72) úgy kaptuk meg, hogy az első taghoz négyszer (5-1) adtuk a sorozat-különbséget.

a1 + 4*11 = 72 ◄ mindkét oldalból vonjunk ki 4*11-et

a1 = 72 – 4*11 = 72 – 44 = 28.


Az első tag: 28.

A második tag: 28 +11 = 39.

A harmadik tag: 39 + 11 = 50.

A negyedik tag: 50 + 11 = 61.

(Az ötödik tag: 61 + 11 = 72.)

2017. máj. 8. 16:58
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom 
2017. máj. 8. 17:38