Matek kétváltozós függvény feladat zh-hoz? SOS pls!


Lenne egy kis problémám a következő feladattal:


Legyen f(x,y)=x^2-xy+y^2+3x-2y+1


a, Igaz-e, hogy a függvény értékkészlete felülről nem korlátos?

b, Mutassuk meg, hogy ha x és y közül legalább az egyik nagyobb 2017-nél,akkor f(x,y)≥2.

c, Keressük meg f(x,y) lehetséges legkisebb értékét


A függvény szélsőértékének meghatározása parciális deriválás után nem gáz, ha jól jártam el, akkor elvileg a feladat a része igaz, hiszen lokális minimuma van a függvénynek. A feladat b és c része viszont problémás. Matek zh-ban hasonló feladatom lesz és kellenének a pontok, hogy valahogy átmenjek belőle. A segítőkész válaszokat előre is köszönöm! :-)



2017. nov. 27. 01:01
 1/3 anonim válasza:
18%

Hajrá kérdező!


Old meg!

2017. nov. 27. 05:34
 2/3 anonim ***** válasza:

bővítve 2-vel:

2f=2x^2-2xy+2y^2+6x-4y+2=

=x^2-2xy+y^2+x^2+6x+y^2-4y+2=

=(x-y)^2+(x+3)^2-9+(y-2)^2-4+2=

=(x-y)^2+(x+3)^2+(y-2)^2-11


ebből azonnal látszik, hogy felülről nem korlátos, mivel négyzetek összege akármekkora pozitív szám lehet:

pl. x=y esetén (x+3)^2+(y-2)^2 összegnek nincs felső korlátja


hasonlóan, ha valamelyik nagyobb 2017-nél, akkor 2f értéke legalább (2017-2)^2-11, ami ugye nagyobb 2-nél


a minimum értéke ebből nem azonnal látszik

2017. nov. 27. 10:50
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a második válaszolónak, sokat segített!
2017. nov. 27. 11:46