- Határozza meg az alábbi kódolómátrix inverzét!
1 3 0
2 3 2
4 0 3
Mi volt az eredeti üzenet, ha a(10,24,31) számhármassal kódolt üzenetet kaptuk?
Az inverzet ki tudom számolni, de hogyan kell kiszámolni az eredeti üzenetet a megadott számharmasból?
2017. nov. 23. 19:42
1/1 Baluba válasza:
Legyen A a kódolómátrix, x az üzenet, b a kódolt üzenet, amit ismersz.
Ekkor Ax=b lineáris egyenletrendszert kell megoldani x-re. Ezt meg lehet tenni például A inverzének ismeretében, hiszen ha az egyenletben balról szorzunk A^(-1)-gyel, akkor:
A^(-1)*A*x=A^(-1)*b
Az inverz definíciója miatt:
x=A^(-1)*b