Hogy kell megoldani az alábbi lineáris algebra feladatot?


- Határozza meg az alábbi kódolómátrix inverzét!


1 3 0

2 3 2

4 0 3


Mi volt az eredeti üzenet, ha a(10,24,31) számhármassal kódolt üzenetet kaptuk?


Az inverzet ki tudom számolni, de hogyan kell kiszámolni az eredeti üzenetet a megadott számharmasból?



2017. nov. 23. 19:42
 1/1 Baluba ***** válasza:

Legyen A a kódolómátrix, x az üzenet, b a kódolt üzenet, amit ismersz.

Ekkor Ax=b lineáris egyenletrendszert kell megoldani x-re. Ezt meg lehet tenni például A inverzének ismeretében, hiszen ha az egyenletben balról szorzunk A^(-1)-gyel, akkor:

A^(-1)*A*x=A^(-1)*b

Az inverz definíciója miatt:

x=A^(-1)*b

2017. nov. 24. 10:52