Hogyan kell megcsinálni? (Kombinatorika, valószínűségszámítás)


Érdemjegy(db):5 4 3 2 1

Tanulók száma:4 7 9 8 2

Két tanulót véletlenszerűen kiválasztva mennyi a valószínűsége annak,hogy érdemjegyeik összege osztható 3-mal?


2010. máj. 31. 22:06
 1/1 anonim válasza:

Szóval 4 tanulónak van ötöse, 7 tanulónak van négyese és így tovább? De akkor miért írtad az érdemjegy mögé, hogy darab?


A megoldás során egyszerűen gondolj arra, hogy hárommal csak akkor osztható (gondolom, maradék nélkül, bár ez nincs a kérdésben) a 2 jegy összege, ha az 3, 6 vagy 9.


Ez úgy lehetséges, ha

1+2=3

1+5=6

2+4=6

3+3=6

5+4=9


Ha vesszük azokat az eseteket, amikor a fentiek egyike fordul elő, majd elosztjuk az összes esettel, ami 30*29=870, máris megvan az eredmény.


Kezdjül azzal, hogy 1+2=3

2 tanulónak van egyese és 8 tanulónak van kettese. Ez 16 lehetséges eset.


Aztán 1+5=6

2 tanulónak van egyese és 4 tanulónak van ötöse. Ez 8 lehetséges eset.


És így tovább... Majd írd meg az eredményt!

2010. jún. 1. 08:21