A képet linkelem. Van megoldokulcsom, ami szerint:
x=12 es x=2,1 es x=3 megoldások vannak. Nekem csak az x=12 jött ki.
Ezért legyetek kedvesek levezetni, ha nektek kijön a többi megoldas is. <3
2017. nov. 19. 16:57
1/2 GLadislaus válasza:
Legyen(x-2)^lg(x-2)=y.
Behelyettesítve:
y+10/y=11
Átrendezve:
y^2-11y+10=0.
Ennek két megoldása van: 10 és 1.
Észre kell venni, hogy x-2=10^lg(x-2), ezért:
y=(x-2)^lg(x-2)=10^{[lg(x-2)]^2}.
y helyébe először a 10-et írjuk:
10^{[lg(x-2)]^2}=10
[lg(x-2)]^2=1.
Ebből megint kettéválik a 2 hatvány miatt:
1) lg(x-2)=1 ---> x-2=10 ---> x1=12
2) lg(x-2)=-1 ---> x-2=0,1 ---> x2=2,1
Ha y helyébe az 1-et írjuk:
10^{[lg(x-2)]^2}=1
[lg(x-2)]^2=0
lg(x-2)=0 ---> x-2=1 ---> x3=3
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a gyors és tökéletes választ! :) Zöld kéz megy.
2017. nov. 19. 19:22