Szerintetek 10 % os sóoldathoz 10ml folyadékban mennyi vízet kell adni, hogy 3% os oldat legyen?

2017. nov. 15. 22:21
 1/7 anonim ***** válasza:

Hogy mi a véleményünk, teljesen irreleváns, ezt ki kell számolni.


Ha a 10 ml folyadék 10%-os (felteszem, hogy térfogatszázalékról van szó), az azt jelenti, hogy a folyadékban 10*(10/100)=1 ml só van. Tegyük fel, hogy x ml vizet adunk az oldathoz, ekkor az oldott anyag mennyisége nem változik, tehát 1 ml marad, a teljes oldat pedig x ml-rel nő, tehát 10+x ml lesz, ekkor (1/(10+x))*100 tömegszázalékos lesz. Azt szeretnénk, hogyha ez 3 lenne, tehát:


(1/(10+x))*100 = 3, ez egy egyszerű egyenlet, amit meg tudunk oldani, és eredménynek x=70/3-ot kapunk, tehát 70/3 ml vízre van szükség.

2017. nov. 15. 23:14
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2017. nov. 15. 23:23
 3/7 anonim ***** válasza:

Ilyen esetben tömegszázalékról van szó és igazából ennyivel egészíteném ki az előző válaszoló válaszát. Talán áttekinthetőbb a keveréses egyenlet


10*10+x*0=(10+x)*3

100=30+3x

70=3x

23.333=x


Az eredmény ugyanaz, csak a módszer más :)


azért x*0 mert az x a víz tömege a 0 pedig a víz koncentrációja

2017. nov. 16. 16:19
 4/7 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem áttekinthetőbb; sajnos hazánkban úgy tanítják a matekot, hogy "mindenre van varázsképlet, és azt kell használni". Ebben mondjuk van igazság, csak sajnos úgy is tanítják, mintha csak és kizárólag ezekkel a képletekkel lehetne a különböző feladatokat megoldani (aztán csodálkoznak, hogy ha jön egy komplexebb feladat és nem tudják a diákok megoldani). Az én megoldásom csak és kizárólag a definíciókat használta, tehát alapvető matektudással és némi józan paraszti ésszel megoldható, míg a képletes megoldás egyfajta speciális tudást igényel (ismerni kell a képletet, és tudni is kell használni). Persze ezzel sincsen semmi probléma, de azt kellene megérteni, hogy a képletek csak egyszerűsítik a számítás menetét, HA tudjuk a mögöttes tartalmat; a kisgyerek sem futni tanul meg előbb, hanem magabiztosan egyensúlyt tartani és járni.
2017. nov. 16. 16:28
 5/7 anonim ***** válasza:
94%
Teljesen igazad van.:) Én csak azért írtam le a válaszomat mert segíteni akartam, mert meg akartam mutatni, hogy van más megoldás is hogy tudja, hogy több féleképpen meg lehet oldani, mert az igaz, hogy én a keverési egyenletet írtam le, de ahogy mondtad, sosem lehet tudni, hogy mikor futunk bele valami komplexebb feladatba és akkor bizony jó, ha van mihez nyúlni. Én egy pluszt akartam neki mutatni, és természetesen nem szólom le a te módszered sem:)
2017. nov. 16. 17:34
 6/7 zoltandudas válasza:

Nagyon érdekes megoldásokat olvastam. Én már nagyon régen jártam iskolába (70 éves vagyok), de nem nagyon értem a leírt megoldásokat. Nem a számításokkal van a gondom, mert azok tökéletesek, hanem a kérdés értelmezését kell alaposan átgondolnom. A megoldásoknál felmerült, hogy térfogat-százalékról van szó. Én úgy gondoltam, hogy olyan megoldást kellene keresni, hogy a végén kapjunk 10 ml folyadékot, mely 3 %-os sóoldatnak felel meg. Térfogat-százalékos megoldást az alábbi logikával próbáltam megoldani:

1. 9ml víz + 1ml só = 10ml oldat (10%-os)

2. Ezt az állapotot szeretnénk elérni:

9,7ml víz + 0,3ml só = 10ml oldat (3 %-os)

3.Az eredeti 10 % oldatból öntsünk ki annyit, hogy a maradék mennyiségben 0,3ml só legyen feloldva. Kérdés: mennyi oldatot öntsünk ki?

4. Ezt így könnyen felírhatjuk:

6,3ml víz + 0,7ml só = 7ml oldat (10 %-os)

5. Ez marad:

2,7ml víz + 0,3ml só = 3ml oldat (10 %-os)

6.Ez utóbbi 3ml 10 %-os oldatot egészítsük ki 10 ml mennyiségre:

3ml 10 %-os oldat + 7ml víz = 10ml oldat (%=?)

7. 9,7víz + 0,3 ml só = 10ml oldat (3 %-os)

Ez esetben a 10 ml oldat mennyisége nem változott.

2017. nov. 18. 23:02
 7/7 anonim ***** válasza:

Hátha így picit érthetőbb:


A 10%-os folyadék (10%=10/100=1/10) az jelenti, hogy a - példa szerinti - 10 ml folyadék 1 ml sót tartalmaz,

ha 3%-os folyadékot (3%=3/100=1/33) akarunk elérni, ugyanennyi só tartalomnál 33 ml folyadéknak kell lennie.

Vagyis 23 ml vizet önts hozzá.

2017. nov. 21. 09:11