x*y=y^x

x^3=y^2


Segitsegetek legyszi, hogy kell kiszamolni. Koszi elore is!!



2017. nov. 12. 22:03
 1/2 anonim ***** válasza:
57%

Logaritmald.

legyen logx = a es logy = b


Akkor igy fog kinezni logaritmalva mindket oldalt:

a+b=a*b

3a=2b


mindjart baratibb

2017. nov. 12. 22:18
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

y^x logaritmusa

log y^x = x * logy = x*b


És nem a*b.

Esetleg írható e^a * b-nek.



Mivel y^2 nem negatív, ezért x csak nem negatív szám lehet.


x=0 szintén nem megoldás, mert 0^0 nincs értelmezve.


Tehát x>0


A második egyenletből:

y = +- x^(3/2)


Az a baj, hogy elképzelhető, hogy y negatív legyen, Pl y=-1 és x=1-re

1*(-1) = (-1)^1

Ezért nem használható csak úgy a logaritmus, mert log -1 nincs értelmezve.



a) Nézzük meg először, hogy y negatív.

y = -x^(3/2)


x*(-1)*x^3/2 = [(-1)*x^(3/2)]^(x)


A negatív számoknak nem egyszerű a hatványozása.

"Legtöbbször a negatív számok hatványait a valós számok körében csak egész kitevő esetén értelmezik"


Tehát tegyük fel, hogy x egész szám.

-x^(5/2) = (-1)^x * x^(3/2*x)


x csak páratlan lehet, mert a bal oldal negatív, a jobb oldalon x^(3/2x) pozitív.

-x^(5/2) = (-1) * x^(3/2*x)


Tehát ezt kell megoldani a pozitív egész számok halmazán.

x^(5/2) = x^(3/2*x)


Na most lehet logartimust venni mindkét oldalon.


5/2 * log x = 3/2*x * log x


Ha x=1, akkor a log x =0, ez megoldás.

Ekkor y = -1 lesz.


Ha x nem 1, akkor oszthatunk log x-ek


5/2 = 3/2 * x


x = 5/3, ez nem jó, mert kikötöttük, hogy x egész.



b) Nézzük meg másodszor, hogy y pozitív


x*x^3/2 = [x^(3/2)]^(x)


x^(5/2) = x^(3/2*x)


Ez ugyanaz, mint az előbb.

Tehát x = 1 és x=5/3 lesz a megoldása.


Ha x=1, akkor y=1, ez megoldás.

Ha x = 5/3, akkor y = (5/3)^(3/2) ~ 2,15


Összefoglalva 3 megoldás van:

(1, -1)

(1, 1)

(5/3, (5/3)^(3/2))


Visszahelyettesítéssel ellenőrizhető, hogy mindhárom megoldás jó.

2017. nov. 13. 09:43