Ezt hogyan kell kiszámolni?


[link]


Ilyen típussal most találkoztam először és fogalmam sincs hogyan kezdjek hozzá. Próbáltam simán másodfokú megoldóképlettel, de nem jött össze. Esetleg ha valaki kiszámolná + elmagyarázná nagyon megköszönném!



2017. nov. 1. 12:11
 1/6 anonim ***** válasza:
31%

Emeljük mindkét oldalt négyzetre:


(5^(x^2-(11/2)x+3))^2 = 5


A hatványozás azonosságai szerint a bal oldalon összeszorozhatjuk a kitevőket:


5^(2x^2-11x+6) = 5


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt ezek akkor egyenlőek, hogyha a kitevők egyenlők, tehát:


2x^2-11x+6 = 1, ezt pedig már meg tudod oldani.


Ha érted a törtkitevő jelentését, akkor úgy is megoldható, hogy gyök(5)=5^(1/2), ekkor az egyenlet:


5^(x^2-(11/2)x+3) = 5^(1/2), innen pedig szinténaz expinenciális függvény szigorú monotonitása miatt:


x^2-(11/2)x+3 = 1/2, ha ezt 2-vel szorozzuk:


2x^2-11x+6 = 1, akkor ugyanazt az egyenletet kapjuk, mint az előbb.

2017. nov. 1. 12:39
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, így már értem! :)
2017. nov. 1. 12:58
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem kell az elején négyzetre emelni.

A jobb oldal gyök(5) = 5^(1/2)


Mindkét oldal azonos alapon szerepel, azért a kitevőknek azonosnak kell lennie:


x^2-11/2*x +3 = 1/2

Átrendezve:

x^2-5,5*x+2,5=0


Ezt már meg tudod oldani a megoldó képlettel.

2017. nov. 1. 13:14
 4/6 A kérdező kommentje:

Igen, aztán sikerült, valójában jól kezdtem el, de a hatványt 0-val tettem egyenlővé ls nem 1-el:)

Egyébbként hasonló feladat: [link]


A megoldása (2;5) intervallumon van, viszont nekem -3 jön ki. Talán ott ronthattam el, hogy különböző alapú hatványokkal dolgoztam, de nem értem hogyan máshogy. Esetleg ha lennétek olyan kedvesek és ehez is adnátok magyarázatot?

2017. nov. 1. 13:43
 5/6 anonim ***** válasza:

Ifjutitan, nem tudom, hogy végigolvastad-e a válaszomat, de ezt is megemlítettem. Nem mertem ezzel kezdeni, mivel annyira nem szokott egyértelmű lenni a törtkitevős hatvány, a hatványozás azonosságaival számolni pedig kvázi általános iskolás anyag.


Ha jól sejtem, akkor a feladat:


4*3^(x+1) - 72 = 3^(x+2) + 3^(x-1)


Itt is a hatványozás azonosságát kell használni; azonos alapú hatványok szorzásánál a kitevőket összeadhatjuk, osztásnál pedig a számláló kitevőjéből kivonhatjuk a nevező kitevőjét, így lesz a 3^(x+1)-ből 3^x*3, a 3^(x+2)-ből 3^x*3^2=3^x*9, a 3^(x-1)-ből 3^x/3, tehát az egyenlet:


4*3^x*3 - 72 = 3^x*9 + 3^x/3. A jobb áttekinthetőség kedvéért cseréljük le a 3^x-nt z-re, tehát 3^x=z, így:


4*z*3 - 72 = z*9 + z/3, ez már egy egyszerű egyenlet, amit meg tudunk oldani; összevonunk:


12z - 72 = 9z + z/3, szorzunk 3-mal:

36z - 216 = 27z + z, újra összevonunk:

36z - 216 = 28z, kivonunk 36z-t:

-216 = -8z, végül osztunk (-8)-cal:

27 = z. Most visszaírjuk z helyére a 3^x-nt:

27 = 3^x, ezt pedig könnyedén meg tudjuk oldani, és 3=x-et kapjuk eredményül. Ez benne van a (2;5) intervallumban, tehát ténylegesen megoldása az egyenletnek.


Azt tudom elképelni, hogy -27=3^x jött ki a végére (ugyanúgy kivontad a 36*3^x-nt, csak nem vetted figyelembe, hogy a 216 előjele negatív), viszont ennek az egyenletnek nem megoldása az x=-3, lévén 3^(-3)=1/27, sőt, ennek az egyenletnek nincs (valós) megoldása, mivel minden pozitív szám hatványa pozitív.

2017. nov. 1. 14:26
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, ez is hatalmas segítség volt!:)
2017. nov. 1. 14:59