Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jog beadandó! Bármely jogász/ü...

Jog beadandó! Bármely jogász/ügyvéd akinek van rám néhány perce, örök hálám üldözze! 2014. évi XV. Törvény?

Figyelt kérdés

2017. okt. 31. 14:10
 1/3 A kérdező kommentje:

1) Milyen jogalkotói célokat nevesít a törvény preambuluma? Melyik szerv az a "hivatal", amelyik a bizalmi vagyonkezelőket nyilvántartásba veszi?


2) Írjon 2 példát arra, mely jogalkotó szerveket, milyen tárgykörben hatalmazza fel a vizsgált jogszabály végrehajtási rendeletek megalkotására? Nevezzen meg egy ilyen konkrét végrehajtási rendeletet!


3) Melyik ülésnapon fogadták el a vizsgált jogszabályt? Mikor jelent meg a jogszabály a Magyar Közlönyben és mikor lépett elsőként hatályba a vizsgált törvény?


4) Mikor minősül üzletszerűnek a bizalmi vagyonkezelési tevékenység? Láthat-e el, és milyen formában természetes személy bizalmi vagyonkezelői feladatokat?


5) A Nemzeti Jogszabálytár "Időállapotok" funkciójának használatával vizsgálja meg a jogszabály 13. § (1) bekezdését! Állapítsa meg, mikor és mely jogszabály által történt a módosítása! Mennyiben változott a vizsgált jogszabály szövegezése az adott helyen?



1. Vizsgálja meg az alábbi két, egymással összefüggő esetet, és válaszoljon a kérdésekre!


a) Az igazságügyi miniszter úgy dönt, hogy lemond tisztségéről. A miniszter megbízatása megszűnésének időpontját a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök 2016. november 28. napjában határozza meg. Megválaszthatja-e az Országgyűlés a lemondott minisztert alkotmánybírónak még 2016-ban, ha tudjuk, hogy jelenleg 11 fő megválasztott alkotmánybíróból áll a testület? Válaszát indokolja!


b) Egy megválasztott alkotmánybíró 2016. november 28-án, megbízatásának lejárta előtt több mint két évvel úgy dönt, hogy lemond tisztségéről. A lemondást még aznap írásban benyújtja az Alkotmánybíróság elnökének. Kinevezhető-e igazságügyi miniszternek a lemondott alkotmánybíró 2016. november 29-én? Válaszát indokolja!



2. Hanyag Egon 100 doboz ragasztót adott fel közúti árufuvarozásra. Precíz Adolf fuvarozó a berakodáskor észlelte, hogy 5, ragasztóval teli doboz nincs megfelelően lezárva. Precíz erről tájékoztatta Hanyagot, aki telefonon utasította Precízt, hogy a küldeményt ennek ellenére vegye át és szállítsa le. A fuvarozás során a rázkódás hatására a le nem zárt csomagok szétnyíltak, a ragasztók doboza megsérült és a ragasztó kiömlött Precíz tehergépkocsijába. Emiatt a rakomány többi része is károsodott, tönkre ment továbbá precíz pótkereke, szerelődoboza és váltóruházata, melyek szintén a rakodótérben voltak. A ragasztóban 50.000 Ft kár keletkezett, Precíz kára 20.000 Ft. Ki fogja viselni a rakományban bekövetkezett károkat? Precíz követelhet-e kártérítést és/vagy sérelemdíjat valakitől? Válaszát indokolja!

2017. okt. 31. 14:13
 2/3 blilla válasza:
Ezt ugye te sem gondoltad komolyan? Ez nem néhány perc, hanem akár több órás munka, amit nem véletlenül kaptál feladatként. Egy ügyvéd sem tud fejből mindent, neki is ugyanúgy utána kellene nézni minden kérdésnek, mint ahogy ezt te is meg tudod tenni. Ha ezt nem vagy képes megcsinálni, akkor hogyan akarsz majd önállóan ügyeket megoldani?!
2017. nov. 1. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Sehogy nem szeretnék ügyeket megoldani. Olyan messze áll tőlem az ügyvédi szakma, amennyire csak lehet, de mivel gazdasági karon tanulok, így kötelező.

Előbb kérdezz, mielőtt lecseszel ;)

2017. nov. 11. 14:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!